Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... pfa... plata cas
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

pfa... plata cas

daca am avut deschis un pfa in august 2010 si l-am radiat in noiembrie 2010:D...plata cas-ului pana la ce data din 2011 o pot face fara sa platesc penalizari? se poate face si in mai multe transe:((?sau trebuia sa o platesc atunci cand am radiat pfa-ul, ca m-am uitat la lista cu cei indatorati la cas pe 2010 si nu ma aflu pe acolo=D>?????
multumesc anticipat!!!
Penalizarile pentru intarzieri de la plata CAS se aplica dupa 60 de zile de intarziere. Asa afirma cei de la Casa de pensii VN. Sunati la Casa de pensii, probabil va vor raspunde.
mikela_24, utilizator
pe mine ma intereseaza plata pentru sanatate,:O la Casa de Asigurari de Sanatate:O
ma ajuta cineva?:(
CAS - casa de pensii
CASS - casa de sanatate
Trebuia sa cotizati pina pe 15 septembrie pentru trimestrul 3 si pina pe 15 decembrie pentru trimestrul 4 2010 (perioada cat ati avut activitate). Cu decizia de impunere de la finante trebuia / trebuie sa mergeti sa va calculeze cei de la sanatate cat datorati. Daca sunteti la real anul asta trebuia sa depuneti declaratia 200 la finante dupa care sa mergeti si la sanatate sa va reglati conturile si cu ei; oricum pentru suma datorata pina la 15 septembrie curg penalitati din 16 septembrie; la fel si pentru cele scadente pe 15 decembrie