avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 534 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Contributii pfa apicultor - nu am depus documentele ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Contributii pfa apicultor - nu am depus documentele necesare

sunt pfa in apicultura din 2009; profitul nu se impoziteaza;
cum tb. sa procedez pt. ca pina la ora actuala din nestiinta nu am depus nici-un fel de documente la casa de pensii,somaj,casa de asigurari de sanatate sau alte institutii ale statului; am depus doar declaratii la finante.
VA MULTUMESC!
am uitat sa adaug ca sunt angajat cu CIM la o firma.
Ultima modificare: Marți, 21 Februarie 2012
CALIN74, utilizator
Cel mai recent răspuns: Popu , utilizator 21:41, 27 Februarie 2012
Aveti informatii la adresa www.avocatnet.ro/content/art...
ce sanctiuni risc sa primesc in situatia data?
Calin74 daca in aceasta perioada ai fost angajat datorezi doar contributia la sanatate + penalizarile asociate.
Avand in vedere ca termenele de plata sunt 15 Martie/Iunie/Septembrie/Decembrie pentru fiecare trimestru, dupa aceste date intervin intarzierile si curg penalitatile.

"Sanctiunile" sunt reprezentate de dobanzile penalizatoare, 0.1% / zi pina pe 1 iulie 2010, 0.05% dupa 1 iulie 2010 + 5% dupa 30 de zile + 15% dupa alte 60 de zile de intarziere.

De exemplu pentru contributia ce trebuia platita pe 15 septembrie 2009 penalitatile se ridica la: Nr de zile in intervalul [16 Septembrie 2009, 1 iulie 2010] * 0.1% + Nr de zile in intervalul [1 iulie 2010, Data platii] * 0.05% + 5% + 15% (avand in vedere ca au fost depasite cele 30 de zile / 90 de zile fata de scadenta) (s-ar putea ca acel procent sa fi scazut de la 0.05% la 0.04%)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Independent , comerciant cosmetice carusel12 carusel12 dupa ce m-au concediat am deschis o firma , un independent ca obiect era comercializare produse cosmetice , cu mana mea am dus cartea de munca la cas am semnat ... (vezi toată discuția)
Penalitati cass radu1838 radu1838 Buna ziua. Sunt fost PFA si am primit recent o notificare de la CASS pentru achitarea obligatiilor restante 2005-2009. As dori sa stiu la cat se ridica ... (vezi toată discuția)
Contract asigurari sociale pentru pfa AndaNec AndaNec Buna ziua, Sunt o PFA infiintata in anul 2007, impozitata in sistem real. Doresc sa inchei contract individual de asigurari sociale la stat (contributie ... (vezi toată discuția)