Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Contributii pfa apicultor - nu am depus documentele ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Contributii pfa apicultor - nu am depus documentele necesare

sunt pfa in apicultura din 2009; profitul nu se impoziteaza;
cum tb. sa procedez pt. ca pina la ora actuala din nestiinta nu am depus nici-un fel de documente la casa de pensii,somaj,casa de asigurari de sanatate sau alte institutii ale statului; am depus doar declaratii la finante.
VA MULTUMESC!
am uitat sa adaug ca sunt angajat cu CIM la o firma.
CALIN74, utilizator
Aveti informatii la adresa www.avocatnet.ro/content/art...
ce sanctiuni risc sa primesc in situatia data?
Calin74 daca in aceasta perioada ai fost angajat datorezi doar contributia la sanatate + penalizarile asociate.
Avand in vedere ca termenele de plata sunt 15 Martie/Iunie/Septembrie/Decembrie pentru fiecare trimestru, dupa aceste date intervin intarzierile si curg penalitatile.

"Sanctiunile" sunt reprezentate de dobanzile penalizatoare, 0.1% / zi pina pe 1 iulie 2010, 0.05% dupa 1 iulie 2010 + 5% dupa 30 de zile + 15% dupa alte 60 de zile de intarziere.

De exemplu pentru contributia ce trebuia platita pe 15 septembrie 2009 penalitatile se ridica la: Nr de zile in intervalul [16 Septembrie 2009, 1 iulie 2010] * 0.1% + Nr de zile in intervalul [1 iulie 2010, Data platii] * 0.05% + 5% + 15% (avand in vedere ca au fost depasite cele 30 de zile / 90 de zile fata de scadenta) (s-ar putea ca acel procent sa fi scazut de la 0.05% la 0.04%)