Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se face succesiunea dupa ambii parinti decedati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se face succesiunea dupa ambii parinti decedati

Buna ziua mama mea a murit in septembrie 2009 iar tata in 20 august 2010 .Mentionez ca dupa moartea mameni nu s-a facut nici un fel de succesiune .Suntem 3 frati care ne-am inteles sa impartim masa succesorala .Ce trebuie sa facem in cazul de fata.
Buna ziua !
Cu actele de proprietate , certificatele de deces si actele de identitate ale prezumtivilor mostenitori va prezentati la secretarul UAT in vederea eliberarii Anexei nr. 24 (deschidere succesiune , se vor elibera 2 cate unul pt fiecare parinte ) ... Luati certificat/e atestare fiscala de la primaria locului situarii bunurilor ce intra la masa succesorala . Cu cele mentionate anterior va prezentati la notariatul ultimului domiciliu al defunctilor pt dezbaterea mostenirii , notarul urmand a va elibera certificatul de mostenitor ....