Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

As dori si eu un sfat.Tatal meu a decedat acum o luna si jumatate si am dori sa facem succesiunea.Mostenitori suntem eu si mama mea.Unde trebuie sa mergem la notar sau in instanta?Si cam cat ar costa taxele .Va multumesc.
Buna ziua !
In primul rand trebuie sa mergeti la secretarul UAT de pe raza ultimului domiciliu al defunctului pentru a solicita emiterea anexei nr. 24 ( deschidere succesiune) ...pentru procedura notariala mai aveti nevoie de certificat atestare fiscala eliberat de primaria locului situarii bunurilor ce intra in masa succesorala ...
De regula , mai ales cand nu exista litigii intre mostenitori , se merge pe procedura succesorala notariala ...
Se poate apela si la dezbaterea succesiunii in instanta ( de regula in caz de litigii ivite intre mostenitori sau atunci cand masa succesorala este consistenta si se doreste un cost mai mic al procedurii ) .
Bafta !
Conform noilor modificari din lg. 202/2010 inainte de instanta trebuie sa va adresati obligatoriu notariatului ultimului domiciliu, asa ca nu aveti de ales.