avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1289 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

tata a murit in 2007,mama in 2010,as dori sa fac succesiunea pentru amindoi,sunt unic mostenitor, ei au impreuna un apartament 2 camere in bucuresti, valea cascadelor,o casa la tara, iar mama singura are 1,71 h pamint. imi puteti spune care este procedura si cat ma costa. multumesc mult.



Cel mai recent răspuns: Adrian Marin , Consilier juridic 14:05, 19 Iulie 2010
Buna ziua !
1. Faceti anexa 24 la primaria ultimului domiciliu al fiecaruia dintre parintii decedati , luati certificat atestare fiscala de la primaria locului situarii bunurilor ce intra la masa succesorala .
2.Va prezentati la notariatul ultimului domiciliu al parintilor decedati cu actele precizate anterior , la care se adauga CI , certificat nastere , eventual certificat casatorie , acte de proprietate , pt a dezbate mostenirea . Notarul va va informa si de costurile aferente ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se face succesiunea dupa ambii parinti decedati marian_m6 marian_m6 Buna ziua mama mea a murit in septembrie 2009 iar tata in 20 august 2010 .Mentionez ca dupa moartea mameni nu s-a facut nici un fel de succesiune .Suntem 3 ... (vezi toată discuția)
Succesiune Vasile MARIAN Vasile MARIAN la moarte tatalui ( 1977) nu sa facut succesiune in 2008 luna noiembrie mama mea a decedat raminind mostenitori 6 frati din care unul locuieste la aceeasi ... (vezi toată discuția)
Vanzare ap THEODORA30 THEODORA30 parintii mei au cumparat impreuna un ap,mama a murit de 10 ani,acum tata doreste de comun acord cu noi( copii lui)sa vanda ap,trebuie facuta taxa de ... (vezi toată discuția)