Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

tata a murit in 2007,mama in 2010,as dori sa fac succesiunea pentru amindoi,sunt unic mostenitor, ei au impreuna un apartament 2 camere in bucuresti, valea cascadelor,o casa la tara, iar mama singura are 1,71 h pamint. imi puteti spune care este procedura si cat ma costa. multumesc mult.

Buna ziua !
1. Faceti anexa 24 la primaria ultimului domiciliu al fiecaruia dintre parintii decedati , luati certificat atestare fiscala de la primaria locului situarii bunurilor ce intra la masa succesorala .
2.Va prezentati la notariatul ultimului domiciliu al parintilor decedati cu actele precizate anterior , la care se adauga CI , certificat nastere , eventual certificat casatorie , acte de proprietate , pt a dezbate mostenirea . Notarul va va informa si de costurile aferente ...