Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... anexa 24 primaria ultimului domiciliu sau ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

anexa 24 primaria ultimului domiciliu sau primaria/primariile unde se gasesc bunurile?

Cod Civil
Art. 954. -
" (2) Moştenirea se deschide la ultimul domiciliu al defunctului."

Legea 36/1995
"Art. 69. - (1) Procedura succesorală notarială se deschide la cererea oricărei persoane interesate, precum şi a secretarului consiliului local al localităţii în raza căreia se aflau bunurile defunctului la data deschiderii moştenirii."

Ordin 1988/2010
"Art.10 (5) În cazul decesului unui membru al gospodăriei proprietar al unor bunuri care fac obiectul înscrierii în registrul agricol, în cel mult 30 de zile calendaristice de la data decesului, la poziţia corespunzătoare acestuia, prin grija secretarului unităţii administrativ - teritoriale, respectiv al sectorului municipiului Bucureşti, după caz, se înscriu numărul de înregistrare a sesizării pentru deschiderea procedurii succesorale în registrul de intrare - ieşire de la nivelul autorităţilor administraţiei publice locale respective, precum şi numărul de înregistrare la notarul public care ţine opisul de evidenţă a acestora. În cazul decesului unui membru al gospodăriei care nu are înscrise în registrul agricol bunuri ce fac obiectul moştenirii, se face menţiunea fără bunuri imobile ;. Aceste date se complinesc cu cele prevăzute la art. 43 alin. (2)."

Cine are obligatia eliberariii anexei 24 , primaria ultimului domiciliu sau primaria/primariile unde se gasesc bunurile?

Primaria din localitatea ultimului domiciliu, iar daca exista bunuri in mai multe localitati se vor solicita certificate fiscale pentru acestea.
narcisa_salbatica a scris:

Primaria din localitatea ultimului domiciliu, iar daca exista bunuri in mai multe localitati se vor solicita certificate fiscale pentru acestea.

si cum ramane cu prevederea legala "Procedura succesorală notarială se deschide la cererea oricărei persoane interesate, precum şi a secretarului consiliului local al localităţii în raza căreia se aflau bunurile defunctului la data deschiderii moştenirii"
s_mari, utilizator
ART. 953
Notiune
Mostenirea este transmiterea patrimoniului unei persoane fizice decedate catre una sau mai multe persoane in fiinta.
ART. 954
Deschiderea mostenirii
(1) Mostenirea unei persoane se deschide in momentul decesului acesteia.
(2) Mostenirea se deschide la ultimul domiciliu al defunctului. Dovada ultimului domiciliu se face cu certificatul de deces sau, dupa caz, cu hotararea judecatoreasca declarativa de moarte ramasa definitiva

merg şi eu pe ultimul domiciliu. Nu de alta dar eu aşa procedez..
s_mari a scris:

narcisa_salbatica a scris:

Primaria din localitatea ultimului domiciliu, iar daca exista bunuri in mai multe localitati se vor solicita certificate fiscale pentru acestea.

si cum ramane cu prevederea legala "Procedura succesorală notarială se deschide la cererea oricărei persoane interesate, precum şi a secretarului consiliului local al localităţii în raza căreia se aflau bunurile defunctului la data deschiderii moştenirii"

Da, la cererea celor indicati mai sus, dar numai in localitatea unde a avut ultimul domiciliu, de unde se obtine si Anexa 24.

narcisa_salbatica a scris:

s_mari a scris:

narcisa_salbatica a scris:

Primaria din localitatea ultimului domiciliu, iar daca exista bunuri in mai multe localitati se vor solicita certificate fiscale pentru acestea.

si cum ramane cu prevederea legala "Procedura succesorală notarială se deschide la cererea oricărei persoane interesate, precum şi a secretarului consiliului local al localităţii în raza căreia se aflau bunurile defunctului la data deschiderii moştenirii"

Da, la cererea celor indicati mai sus, dar numai in localitatea unde a avut ultimul domiciliu, de unde se obtine si Anexa 24.

pai eu citesc negru pe alb in Legea 36/1995 şi a secretarului consiliului local al localităţii în raza căreia se aflau bunurile defunctului[/i] iar dv imi spuneti altceva.Va rog argumentati!