avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Denunt calomnios
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Denunt calomnios

sunt parte vatamata intr un dosar penal ajuns in instanta,urmeaza primul termen.
la primul termen daca am mintit pot sa declar acest lucru?
ce pot pati?este denunt calomnios.
de nervi am afirmat ceva ce nu era adevarat si s a facut un dosar pt talharie.
acum am realizat ca de fapt nu mi gasesc linistea sa stiu ca acele persoane vor ajunge dupa gratii pt ceva ce nu mi au facut.
va rog dati mi niste sfaturi cum sa procedez.
cu stima tuturor#-o
Cel mai recent răspuns: xuser , utilizator 21:54, 22 Ianuarie 2011
Dar legal,ce fapta au savarsit infractorii?
Daca veti proceda intr-un asemenea mod,s-ar putea ca inculpatii sa se adreseze cu plangere penala impotriva dvs.pentru denunt calomnios.In asemenea spete,din practica,partea vatamata declara ca a dat declaratii sub presiunea organelor de urmarire penala,dar nu este nimic adevarat din aceste declaratii......
Dar daca este vorba de furt,dar a inflorit pana la talharie,ar putea sa scape,de exemplu.
Potrivit articolului 273 (3) Marturie mincinoasa-autorul nu se pedepseste daca isi retrage marturia. in cauzele penale inainte de retinerea, arestarea sau punerea in miscare a actiunii penale ori in alte cauze inainte de a se fi pronuntat o hotarare sau a se fi dat o alta solutie, ca urmare a marturiei mincinoase.
Dar, daca deja s-a trecut la arestarea sau retinerea inculpatului la acelasi art dar aln 1 se specifica ca marturia mincinoasa se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani.sau cu amenda.
FlorentinCristian a scris:

Potrivit articolului 273 (3) Marturie mincinoasa-autorul nu se pedepseste daca isi retrage marturia. in cauzele penale inainte de retinerea, arestarea sau punerea in miscare a actiunii penale ori in alte cauze inainte de a se fi pronuntat o hotarare sau a se fi dat o alta solutie, ca urmare a marturiei mincinoase.
Dar, daca deja s-a trecut la arestarea sau retinerea inculpatului la acelasi art dar aln 1 se specifica ca marturia mincinoasa se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani.sau cu amenda.


Utilizatorul nu are calitatea de martor,deci nu poate fi acuzat de marturie mincinoasa,iar in ceea ce priveste furtul transformat in talharie,chiar este imposibil sa discutam,pentru ca incadrarea facuta de procuror este talharie.Si chiar daca s-ar dovedi furt,nu s-ar schimba datele problemei.
Ultima modificare: Sâmbătă, 22 Ianuarie 2011
andymaurul, utilizator

Alte discuții în legătură

Articolul 260 dolar dolar am facut o marturie mincinoasa,a inceput urmarirea penala impotriva mea,dar nu a ajuns dosarul la procuror, este la politie,imi pot retracta ... (vezi toată discuția)
Speta nutzzu nutzzu in urma cu 6 luni am fost am fost reclamat pt luare de mita .In urma cu o luna am primit NUP,iar in rezolutia respectiva,procurorul constata ca fapta nu ... (vezi toată discuția)
Denuntare calomnioasa joel joel Buna ziua...acum un an am facut o plangere la DNA Bucuresti impotriva unui domn care din sursele mele era angajat la DNA Brasov si care facea presiuni asupra ... (vezi toată discuția)