Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Denunt calomnios
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Denunt calomnios

sunt parte vatamata intr un dosar penal ajuns in instanta,urmeaza primul termen.
la primul termen daca am mintit pot sa declar acest lucru?
ce pot pati?este denunt calomnios.
de nervi am afirmat ceva ce nu era adevarat si s a facut un dosar pt talharie.
acum am realizat ca de fapt nu mi gasesc linistea sa stiu ca acele persoane vor ajunge dupa gratii pt ceva ce nu mi au facut.
va rog dati mi niste sfaturi cum sa procedez.
cu stima tuturor#-o
Dar legal,ce fapta au savarsit infractorii?
Daca veti proceda intr-un asemenea mod,s-ar putea ca inculpatii sa se adreseze cu plangere penala impotriva dvs.pentru denunt calomnios.In asemenea spete,din practica,partea vatamata declara ca a dat declaratii sub presiunea organelor de urmarire penala,dar nu este nimic adevarat din aceste declaratii......
Dar daca este vorba de furt,dar a inflorit pana la talharie,ar putea sa scape,de exemplu.
Potrivit articolului 273 (3) Marturie mincinoasa-autorul nu se pedepseste daca isi retrage marturia. in cauzele penale inainte de retinerea, arestarea sau punerea in miscare a actiunii penale ori in alte cauze inainte de a se fi pronuntat o hotarare sau a se fi dat o alta solutie, ca urmare a marturiei mincinoase.
Dar, daca deja s-a trecut la arestarea sau retinerea inculpatului la acelasi art dar aln 1 se specifica ca marturia mincinoasa se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani.sau cu amenda.
FlorentinCristian a scris:

Potrivit articolului 273 (3) Marturie mincinoasa-autorul nu se pedepseste daca isi retrage marturia. in cauzele penale inainte de retinerea, arestarea sau punerea in miscare a actiunii penale ori in alte cauze inainte de a se fi pronuntat o hotarare sau a se fi dat o alta solutie, ca urmare a marturiei mincinoase.
Dar, daca deja s-a trecut la arestarea sau retinerea inculpatului la acelasi art dar aln 1 se specifica ca marturia mincinoasa se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani.sau cu amenda.

Utilizatorul nu are calitatea de martor,deci nu poate fi acuzat de marturie mincinoasa,iar in ceea ce priveste furtul transformat in talharie,chiar este imposibil sa discutam,pentru ca incadrarea facuta de procuror este talharie.Si chiar daca s-ar dovedi furt,nu s-ar schimba datele problemei.
andymaurul, utilizator