avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1839 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale o intrebare...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

o intrebare...

cum se poate desfiinta un SRL cu 2 asociati, cand doar unul din asociati doreste asta, iar celalalt trage de timp??? SRL-ul are ca activitate SCOALA DE SOFERI
Ultima modificare: Duminică, 13 Aprilie 2008
dorinstoichina, utilizator
Cel mai recent răspuns: Adrian Copil , Consilier juridic 18:16, 13 Aprilie 2008
vreti neaparat sa lichidati societatea sau numai sa va retrageti dvs? care sunt partile sociale?
partile sociale sunt 50-50...detinem fiecare cate 10 actiuni a cate 10 RON...doresc lichidarea societatii si posibilitatea recuperarii a jumatate din patrimoniu...am 2 masini la acea firma iar asociatul are si el 2...deasemenea doresc jumatate din mobilier s.a.m.d
Banuiesc ca intentionati sa continuati activitatea dar in mod independent de asociatul dumneavoastra. In acest caz exista posibilitatea fisionarii societatii.
doresc crearea unui alt SRL...independent de asociatul meu intradevar...care sunt procedurile legale pentru fisionarea societatii?...va multumesc anticipat
la o divizare v-ati gandit? celalalt asociat ar fi de acord?
Ultima modificare: Duminică, 13 Aprilie 2008
A. Ionut, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Retragere asociat lenus 959 lenus 959 buna ziua, va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea problema : La un srl cu doi asociati fiecare cu 50% , unul dintre asociati care este si administrator ... (vezi toată discuția)
Asocierea intr-un s.r.l. Ovidiu Ionel Ovidiu Ionel Buna ziua! Doresc sa ma asociez intr-o S.R.L. infiintata in anul 1991 care are un patrimoniu destul de frumusel. Ce acte sunt necesare sa fac ca sa nu am ... (vezi toată discuția)
Asociere srl cu probleme catasol catasol Buna seara, - SRL - 2 Asociati - parti sociale egale 50% - 50% - 1 Asociat este administrator - Creditori - cei doi asociati - Firma a intra pe ... (vezi toată discuția)