Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale o intrebare...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

o intrebare...

cum se poate desfiinta un SRL cu 2 asociati, cand doar unul din asociati doreste asta, iar celalalt trage de timp??? SRL-ul are ca activitate SCOALA DE SOFERI
dorinstoichina, utilizator
vreti neaparat sa lichidati societatea sau numai sa va retrageti dvs? care sunt partile sociale?
partile sociale sunt 50-50...detinem fiecare cate 10 actiuni a cate 10 RON...doresc lichidarea societatii si posibilitatea recuperarii a jumatate din patrimoniu...am 2 masini la acea firma iar asociatul are si el 2...deasemenea doresc jumatate din mobilier s.a.m.d
Banuiesc ca intentionati sa continuati activitatea dar in mod independent de asociatul dumneavoastra. In acest caz exista posibilitatea fisionarii societatii.
doresc crearea unui alt SRL...independent de asociatul meu intradevar...care sunt procedurile legale pentru fisionarea societatii?...va multumesc anticipat
la o divizare v-ati gandit? celalalt asociat ar fi de acord?
A. Ionut, Consilier juridic