Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Retragere asociat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Retragere asociat

buna ziua,
va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea problema :
La un srl cu doi asociati fiecare cu 50% , unul dintre asociati care este si administrator doreste sa se retraga.Cum se partajeaza patrimoniul societatii in acest caz. Mentionez ca celalat asociat este de accord sa preia prin cesiune partile sociale ale celuilalt .
Mentionez patrimoniul societatii este compus din masini si utilaje care au fost cumparate de societate de la infiintare si pana in present .
1. Aceste masini si utilaje se includ in actiunea de partajare ?
2.Ce se intampla cu datoriile pe care societatea la are , se tine cont de acestea la impartirea patrimoniului?
3.Daca societatea nu are lichiditati pentru a plati cota parte asociatului care se retrage ce se intampla ? Poate acesta sa solicite in compensare masini si utilaje pana la acoperirea integrala a sumei ?
multumesc anticipat pentru ajutor

Toate intra la calculul sumei pe care dvs o aveti de incasat in urma retragerii. Nu puteti pleca cu activele, un evaluator trebuie sa inventarieze patrimoniul si sa determine suma care va revine. Daca va retrageti din societate cu cesiunea partilor sociale catre celalalt asociat, acesta din urma trebuie sa depuna in casierie/banca aceasta suma care vi se cuvine si sa o achite...catre dvs.