Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cesionare parti sociale catre firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cesionare parti sociale catre firma

Buna ziua,

Sunt asociata intr-un SRL avand 15% parti sociale.
Exista vreo forma prin care pot cesiona partile sociale direct catre SRL si nu catre asociatii sai?

Asociatul cu 85% zice ca vrea sa-mi preia el (ca persoana fizica) partile sociale insa nu le poate plati (ca el ca persoana fizica nu dispune de suma). Zice ca daca s-ar putea cesiona catre firma atunci problema ar fi rezolvata, ca societatea va plati din conturile sale suma cesiunii.

Ce ma sfatuiti?
Acest lucru nu se poate realiza. Legislatia romana cel putin nu cunoaste o astfel de reglementare.
Multumesc pt promptitudine.

In cazul retragerii mele (cu acordul celuilalt asociat) ce suma mi se cuvine din societate: doar cota parte din partile sociale sau din activul net? si cine o plateste,
celalalt asociat sau societatea?