avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1408 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... inchidere firma
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

inchidere firma

Am 50% dintrun srl ca asociati. Cum pot inchide,renunta, la partea mea din firma ? Asociatul nu vrea sa preia partea mea, si el nu vrea sa inchida firma. Momentan el este administrator.
Cel mai recent răspuns: legalmgm , utilizator 18:33, 19 Noiembrie 2009
In situatia in care asociatul celalalt nu doreste sa preia partile sociale care va apartin, va trebui sa gasiti o terta persoana careia sa ii cesionati actiunile.
Insa, e bine sa reveniti cu o noua discutie catre asociat si sa ii explicati ca ar fi bine fie sa preia el partile sociale , fie sa gasiti in comun o persoana, agreata in primul rand de el, acesta raminand in continuare in societate.
Dupa ce ati gasit persoana, se incheie un contract de cesiune, act aditional la actul constitutiv si se depun actele la registrul comertului, cu plata taxelor legale aferente; orice avocat sau consilier de la registru va intocmi actele de care aveti nevoie pentru realizarea acestui transfer de proprietate.
pneuros a scris:
Am 50% dintrun srl ca asociati. Cum pot inchide,renunta, la partea mea din firma ? Asociatul nu vrea sa preia partea mea, si el nu vrea sa inchida firma. Momentan el este administrator.

Buna ziua.
Faceti cerere de retragere din SC pe baza prev. art.226 din Legea nr.31/1990.
Daca asociatul nu este de acord cu retragerea Dvs. va puteti adresa Tribunalului (art.226, alin. (c). pentru a pronunta o hotarare in acest sens.
Drepturile Dvs. vor fi stabilite de Judecator in baza unei expertize.
Cu stima,
Profesionist in Insolventa Eugen Marcov
sdianaviolina a scris:
sa gasiti in comun o persoana, agreata in primul rand de el, acesta raminand in continuare in societate.

E si un lucru prevazut de lege, in mod obligatoriu transferul partilor sociale (ca e SRL) catre terti se poate face numai cu aprobarea asociatilor reprezentand 3/4 din capitalul social. Practic, daca celalalt asociat cu 50% nu vrea, nu se pot transfera partile sociale catre terti.

Prin urmare optiunile sunt (i) cesiune catre celalalt asociat sau (ii) retragere din societate, fie amiabil fie in instanta.
pneuros a scris:
Am 50% dintrun srl ca asociati. Cum pot inchide,renunta, la partea mea din firma ? Asociatul nu vrea sa preia partea mea, si el nu vrea sa inchida firma. Momentan el este administrator.

Buna seara,
Dat fiind faptul ca uzer-ul @pneuros a mentionat de la bun inceput ca asociatul său NU DORESTE sa-i preia partile sociale si cum acesta are un pachet de blocaj (50% din CS), este logic si evident ca singura solutie de iesire din firma este retragera prin hotararea instantei, in baza prev. Art. 226, alin.(c) din Legea nr.31/1990, cesiunea catre asociat si/sau retragerea amiabila fiind excluse.
Cu stima,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesire din firma soc soc sant asociat 50% la o firma cu doi asociati ,celalalt fiind si administrator si as dori sa ies din firma.avem ceva restante la finante.care sant etapele care ... (vezi toată discuția)
Litigiu intre actionari viomazilu viomazilu buna ziua, sunt actionar la un srl impreuna cu o alta persoana.problema mea este ca doresc sa ma retrag sau sa inchid aceasta societate insa ma lovesc de ... (vezi toată discuția)
Divizare societate 2 asociati- parasire societate 1 asociat ContSters268673 ContSters268673 Buna ziua, Detin 50% din partile sociale ale unui SRL, administrator este celalalt asociat care si controleaza activitatea firmei (un mic magazin mixt cu un ... (vezi toată discuția)