Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale litigiu intre actionari
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

litigiu intre actionari

buna ziua,
sunt actionar la un srl impreuna cu o alta persoana.problema mea este ca doresc sa ma retrag sau sa inchid aceasta societate insa ma lovesc de refuzul celuilalt actionar in a rezolva amiabil aceasta situatie.ce posibilitati legale am sa fac lucrul acesta?...firma nu are datorii si nici activitate in momentul actual
In primul rand la un SRL puteti fi asociat, nu actionar.
Daca nu aveti prevederi speciale in actul constitutiv al societatii va puteti cesiona partile sociale pe care le detineti; in primul rand ii transmiteti in scris asociatului ca doriti sa va cesionati partile sociale, iar daca acesta nu va da nici un raspuns sau nu vrea sa le preia, le puteti cesiona unei alte persoane. Cititi in actul constitutiv al societatii care sunt modalitatile de retragere a unui asociat.

Lulica a scris:

In primul rand la un SRL puteti fi asociat, nu actionar.
Daca nu aveti prevederi speciale in actul constitutiv al societatii va puteti cesiona partile sociale pe care le detineti; in primul rand ii transmiteti in scris asociatului ca doriti sa va cesionati partile sociale, iar daca acesta nu va da nici un raspuns sau nu vrea sa le preia, le puteti cesiona unei alte persoane. Cititi in actul constitutiv al societatii care sunt modalitatile de retragere a unui asociat.

Atata doar ca pentru aprobarea cesiunii este nevoie si de acordul celuilalt asociat (care inteleg ca nu este dispus sa il dea). Conform Legii 31/1990 cesiunea partilor sociale catre terti trebuie aprobata de Adunarea Generala a Asociatilor prin votul pozitiv al asociatilor reprezentand cel putin 3/4 din capitalul social.
CVM are mare dreptate si presupun ca dvs nu aveti cel putin 3/4. Daca acordul e refuzat nejustificat si acest lucru impiedica buna functionare a societatii, puteti cere in instanta retragerea dvs.
Detinem parti egale iar celalat ar dori sa ii cesionez eu dar gratuit iar pe deasupra sa mai platesc si toate taxele legale in acest sens.Probabil singura posibilitate va ramine instanta fiindca personal nu doresc sa mai ramin asociat intr-un srl care nu functioneaza.
Cat imi place situatia asta - 2 asociati, fiecare 50%, niciunul nu poate decide fara celalalt. Blocaj garantat! Presupun ca actul constitutiv nu prevede nimic ref posibilitatea de retragere a asociatilor, nu? Daca e asa, va ramane numai instanta, cu precizarea ca va trebui sa prezentati motive serioase ca sa se pronunte retragerea::

Art. 226

(1) Asociatul in societatea in nume colectiv, in comandita simpla sau in societatea cu raspundere limitata se poate retrage din societate:
a) in cazurile prevazute in actul constitutiv;
b) cu acordul tuturor celorlalti asociati;
c) in lipsa unor prevederi in actul constitutiv sau cand nu se realizeaza acordul unanim asociatul se poate retrage pentru motive temeinice, in baza unei hotarari a tribunalului, supusa numai recursului, in termen de 15 zile de la comunicare.

(2) In situatia prevazuta la alin. (1) lit. c), instanta judecatoreasca va dispune, prin aceeasi hotarare, si cu privire la structura participarii la capitalul social a celorlalti asociati.

(3) Drepturile asociatului retras, cuvenite pentru partile sale sociale, se stabilesc prin acordul asociatilor ori de un expert desemnat de acestia sau, in caz de neintelegere, de tribunal.