Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cesiune parti sociale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cesiune parti sociale

Salut,

Sunt asociat intr-un SRL si detin 30% din partile sociale existand inca 2 alti asociati cu cate 30% respectiv 40% din partile sociale.

Nu sunt administrator in aceasta firma, mandatul meu a incetat de mai bine de o luna si din acel moment ceilalti doi asociati sunt administratori.

Ma intereseaza cea mai buna solutie pentru a renunta la cele 30% parti sociale pe care le detin astfel incat sa nu apara complicatii cu ceilalti 2 actionari. Exista vreo posibilitate prin care sa fac acest lucru unilateral astfel incat partile sociale sa fie impartite automat intre ceilalti doi asociati sau trebuie intrunita AGA?

Societatea nu are datorii, nu se afla in niciun litigiu ci doar relatiile mele cu ceilalti asociati nu mai sunt bune si mi-e teama sa nu existe motive pentru care ei ar tergiversa aceasta cesiune de parti sociale doar pentru a-mi face rau.

Va multumesc anticipat.
Nu le puteţi impune cesiunea. Dacă statutul prevede posibilitatea retragerii, e simplu. Vor fi nevoiţi să vă cumpere părţile sociale sau să reducă capitalul. Dacă nu există o astfel de prevedere, vă puteţi retrage doar în condiţiile prevăzute de art.226 al Legii 31/1990 lit.c), prin hotărîrea tribunalului, pentru motive teeinice (motive care rămîn la aprecierea instanţei în ceea ce priveşte temeinicia lor).

Liviu S.Bordaş
gionescu a scris:

Salut,

Sunt asociat intr-un SRL si detin 30% din partile sociale existand inca 2 alti asociati cu cate 30% respectiv 40% din partile sociale.

Nu sunt administrator in aceasta firma, mandatul meu a incetat de mai bine de o luna si din acel moment ceilalti doi asociati sunt administratori.

Ma intereseaza cea mai buna solutie pentru a renunta la cele 30% parti sociale pe care le detin astfel incat sa nu apara complicatii cu ceilalti 2 actionari. Exista vreo posibilitate prin care sa fac acest lucru unilateral astfel incat partile sociale sa fie impartite automat intre ceilalti doi asociati sau trebuie intrunita AGA?

Societatea nu are datorii, nu se afla in niciun litigiu ci doar relatiile mele cu ceilalti asociati nu mai sunt bune si mi-e teama sa nu existe motive pentru care ei ar tergiversa aceasta cesiune de parti sociale doar pentru a-mi face rau.

Va multumesc anticipat.

problema nu cred ca este dea va face rau, ca probabil nu se "gandesc" asa de mult la dumneavoastra, ci este de-asi face lor bine.
Incercati sa vedeti de ce nu vor sa le cesionati partile sociale si se clarifica situatia.
Succes.
Multumesc pentru raspunsuri. Urmeaza sa vad ce atitudine vor aborda ceilalti asociati. Voiam doar sa stiu la ce ma pot astepta.
Cesiunea se realizeaza doar in conditiile impuse de lege si in primul rand se face doar prin intrunirea AGA.

A prelua partile dvs sociale unul sau ambii asociati .. e in folosul lor.

Daca in actul constitutiv e mentionata posibilitatea retragerii unuia dintre asociati, atunci e simplu. Ca si colegul meu Themis va precizez ca retragerea dvs va genera reducerea capitalului social sub rezerva ca aceasta reducere, implicit aceasta retragere a dvs din cadrul societatii, nu se poate face daca aveti capitalul social minim (200 lei).

Parerea mea ese sa "cadeti la pace" cu cei 2 asociati si sa le cesionati partile dvs sociale in conditii amiabile, precizandu-le ca daca nu sunt de acord mai aveti varianta retragerii din societate in baza unei hotarari judecatoresti.