Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Administrator smecher !
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Administrator smecher !

Buna ziua ,
Sunt asociat la un SRL cu 10% si la altul cu 15%. AGA a aprobat bilantul pe 2009 pentru ambele SRL-uri precum si retragerea mea din acestea , in unaminitate . Mentionez ca in aceeasi situatie mai este un alt asociat cu acleasi procente . Dupa retragerea noastra fiecare SRL ramane cu cate alti 2 asociati din care unul este si administrator , acelasi la ambele SRL-uri , avand 70%. Directorul economic este sotia administratorului la ambele SRL-uri . Si administratorul si directorul economic imi propun urmatoarea procedura : 1) Act la notar de retragere prin cesionarea partilor mele sociale in favoarea altui asociat ; 2) Depunerea actelor la ORC si dupa avizarea si inregistrarea la ORC sa fiu despagubit cu 10% respectiv 15% din capitalul total conform bilanturilor pe 2009 al celor doua SRL-uri. Directorul economic motiveaza ca plata drepturilor cuvenite pentru partile mele sociale nu se poate face decat dupa iesirea actelor de la ORC , pentru ca nu ii da voie banca unde SRL-ul are deschis contul sa faca plata inainte . Eu nu cred asa ceva , cred ca acest comportament ascunde altceva ; Risc ca dupa semnatura de retragere sa nu-mi mai primesc banii sau nu pe toti.
Intrebari :
1) Pot primii banii (drepturile cuvenite pentru partile mele sociale) in fata notarului , la semnatura ? Asa mi se pare corect .
2) Momentul retragerii mele este conditionat de momentul retragerii celuilalt asociat , care a facut si el cerere de retragere ca si mine? dar e cam nehotarat , cred ca asteapta sa ma retrag eu primul .
3) Este corecta formularea propusa de administrator "retragerea din SRL prin cesionarea partilor sociale detinute catre un alt asociat" ? Consider ca este diferenta intre retragere si cesionare .
4) Drepturile cuvenite pentru partile sociale detinute se calculeaza la data retragerii sau conform bilantului la 31-12-2009 ?
5) Sub ce forma (dividende,despagubire,vanzare-cumparare parti sociale , etc.) se face plata catre mine din contul societatii?Mentionez ca pe 2009 societatea a inregistrat pierderi .
Va multumesc anticipat !
1) da puteti sa ii primiti.Nu cunosc nicio reglementare de unde sa rezulte ca nu se poate face plata in momentul incheierii actului notarial.Dar daca exista asa ceva , mentionati in actul de cesiunesuma pe care trebuie sa -o primiti in momentul inregistrarii la ONRC.
2)Nu aveti nicio treaba cu celalalt asociat.Daca doriti sa va retrageti nu aveti treaba cu celalalt.Este mentionat in Actul constitutiv retragerea conditionata de ceilalti asociati?
3)Da , este normal ca in cazul in care DMv plecati sa va preia altcineva partile sociale si aceasta se face prin cesiune.
4)La mica intelegere, in functie de aportul pe care l-ati adus Dmv in firma respectiva.
5) vanzare cumparare/cesionare parti sociale.
Mult succes ,
In cazul dumneavoastra aveti doua solutii:
1) - retragerea din societate, care se poate face numai printr-o actiune in instanta
2) - cesiunea partilor sociale
In primul caz, in cadrul procesului puteti cere ca si compensatie contravloarea procentului detinut de dumneavoastra din patrimoniul firmei, in baza unei expertize contabile.
In al doi-lea caz va trebui sa primiti banii la momentul cesiuni (semnarii actelor), dintr-un motiv simplu, daca vloarea parti sociale cesionate este mai mare decat valoarea nominala, va trbui sa platiti impozit (16%) pentru diferenta, registru comertului nu primeste mentiunea daca nu s-a platit imozitul si nu faceti dovada in acest sens.
florinturlete a scris:
In cazul dumneavoastra aveti doua solutii: 1) - retragerea din societate, care se poate face numai printr-o actiune in instanta;

Buna ziua,
Asertiunea de mai sus este incorecta prin omisiune: - mai exista si o alta solutie legala.
Retragerea unui asociat din societate se poate face si pe calea Registrului Comertulu, pe baza hotararii AGEA.
Echivalentul in bani ai Cotei-parti a asociatului ce se retrage se va deduce din Capitalul social, care se micsoreaza corespunzator (reducerea CS)
Varianta necesita in prealabil o re-evaluare (pe baza unei expertize complexe, nu pur contabila) a valorii partilor sociale, pentru a fi in concordanta cu valoarea de piata actuala a societatii (active corporale si necorporale).
Cu stima,
legalmgm a scris:

florinturlete a scris:
In cazul dumneavoastra aveti doua solutii: 1) - retragerea din societate, care se poate face numai printr-o actiune in instanta;

Buna ziua,
Asertiunea de mai sus este incorecta prin omisiune: - mai exista si o alta solutie legala.
Retragerea unui asociat din societate se poate face si pe calea Registrului Comertulu, pe baza hotararii AGEA.
Echivalentul in bani ai Cotei-parti a asociatului ce se retrage se va deduce din Capitalul social, care se micsoreaza corespunzator (reducerea CS)
Varianta necesita in prealabil o re-evaluare (pe baza unei expertize complexe, nu pur contabila) a valorii partilor sociale, pentru a fi in concordanta cu valoarea de piata actuala a societatii (active corporale si necorporale).
Cu stima,

Sunteti sigur de acesta solutie miraculoasa?, domn inginer.