Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale divizare societate 2 asociati- parasire societate 1 ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

divizare societate 2 asociati- parasire societate 1 asociat

Buna ziua,

Detin 50% din partile sociale ale unui SRL, administrator este celalalt asociat care si controleaza activitatea firmei (un mic magazin mixt cu un singur punct de lucru).

Vreau sa ies din firma, nu mai exista comunicare cu celalalt asociat- m-a indepartat abuziv din activitate.

Societatea are 4 amenzi neplatite, cu popriri pe conturi... cum pot scapa de partile mele din firma? Nu doresc nici sa la cesionez celuilalt asigurat dupa toate cele petrecute intre noi.

multumesc.

Va puteti retrage din societate in conditiile art. 226 din legea nr. 31 / 1990. Din punctul meu de vedere ar fi mai rapid pentru dumneavoastra sa faceti o cesiune de parti sociale, chiar daca acum nu vreti.