Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general iesire din firma
Discuție deschisă în Contabilitate în general

iesire din firma

sant asociat 50% la o firma cu doi asociati ,celalalt fiind si administrator si as dori sa ies din firma.avem ceva restante la finante.care sant etapele care trebuie sa le fac sa ies.va multumesc
Ideal ar fi ca cei doi asociati sa gaseasca o cale de rezolvare pe cale amiabila a acestei probleme. Dvs.,care doriti sa renuntati la acea firma, ar trebui sa cesionati partile sociale pe care le detineti, celuilalt asociat.
Acte necesare:
-contract de cesiune a partilor sociale pe care le detineti in favoarea celuilalt asociat;
-act aditional la actul constitutiv initial;
- inregistrarea actului aditional la registrul comertului si transformarea srl-ului in SRL cu asociat unic ( daca e posibil - trebuie ca asociatul dvs. sa nu mai detina o alta firma unde e asociat unic).
Acestia ar fi pasii pe care trebuie sa ii urmati.
soc a scris:
sant asociat 50% la o firma cu doi asociati ,celalalt fiind si administrator si as dori sa ies din firma.avem ceva restante la finante.care sant etapele care trebuie sa le fac sa ies.

Buna ziua,
Puteti proceda cf. prev. Art.226 din Legea 31/1990, modificata:
Art. 226
(1) Asociatul in societatea in nume colectiv, in comandita simpla sau in societatea cu raspundere limitata se poate retrage din societate:
a) in cazurile prevazute in actul constitutiv;
b) cu acordul tuturor celorlalti asociati;
c) in lipsa unor prevederi in actul constitutiv sau cand nu se realizeaza acordul unanim asociatul se poate retrage pentru motive temeinice, in baza unei hotarari a tribunalului, supusa numai recursului, in termen de 15 zile de la comunicare.

(2) In situatia prevazuta la alin. (1) lit. c), instanta judecatoreasca va dispune, prin aceeasi hotarare, si cu privire la structura participarii la capitalul social a celorlalti asociati.

(3) Drepturile asociatului retras, cuvenite pentru partile sale sociale, se stabilesc prin acordul asociatilor ori de un expert desemnat de acestia sau, in caz de neintelegere, de tribunal.

Cu stima,
Profesionist in Insolventa Eugen Marcov
Doriti sa va retrageti din societate, DAR in calitate de asociat cu un procent de 50% va revine si 50 % din pasiv - datorii la buget precum si cheltuiala la ONRC care nici aceasta nu este nesemnificativa . Aici trebuie sa discutati si sa ajungeti la un numitor comun cu celalalt asociat , altfel este nevoie si de o expertiza contabila in cazul in care nu ajungeti la un consens.