Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis de conducere retinut
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis de conducere retinut

Buna,
permisul de conducere a fost retinut de catre politie pentru o perioada de 30 de zile de catre politia(ex.Vaslui) cetateanul locuind in localitatea Brasov.
Intrebare: Dupa expirarea celor 30 de zile cetateanul poate conduce autoturismul fara sa ridice permisul? (ex. conduce autoturismul de la Brasov pana la Vaslui sa isi ridice permisul). Multumesc
Buna ziua !
Avand in vedere prevederile art. 219 si urm. din Regulamentul de aplicare a O.U.G. 195/ 2002 , autoturismul nu poate fi condus in lipsa dispozitiei sefului serviciului poliţiei rutiere care îl are în evidenţă,de restituire a permisului de conducere.
Cu stima !
Buna seara .
Da se poate , teoretic vorbind , nu va comite infractiunea de conducere fara drept al unui vehicul. In cazul in care va fi oprit insa va fi santionat contraventional pentru conducere fara documente asupra lui .
Permisul de conducere se trimite la sectia de politie de la domiciliul posesorului permisului ( resedinta de judet ) si de acolo se ridica, nu are niciun motiv sa mearga la Vaslui :)
REGULAMENTUL de aplicare a Ordonantei de urgentã a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice:

Art. 219. – (1) Restituirea permisului de conducere se dispune de catre seful serviciului politiei rutiere care il are in evidenta, la cererea titularului, in urmatoarele cazuri:

a) la expirarea termenului de suspendare, cand sanctiunea a fost aplicata pentru cumul de puncte;

b) la expirarea termenului de suspendare, cand sanctiunea a fost aplicata ca urmare a savarsirii unei contraventii pentru care legea prevede suspendarea dreptului de a conduce pentru 30, 60 sau 90 de zile sau, dupa caz a fost majorata cu 30 de zile, daca titularul a promovat testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie.

In concluzie, asa cum vi s-a mai sugerat, nu aveti ce cauta la Vaslui, unde vi s-a retinut permisul.
Acesta a fost trimis la politia din localitatea unde sunteti luat in evidenta.