Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Care este varsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Care este varsta de pensionare

Buna seara!
As vrea sa -mi spuneti care ar fi varsta la care mama ar trebui sa iasa la pensie , avand in vedere ca acum are 49 de ani si 32 de ani de munca.
Va multumesc!
Luna si anul nasterii.
Data nasterii: 13 noiembrie 1961
Limita de varsta la 62 ani si 2 luni.Anticipat la 57 ani si 2 luni daca realizeaza un stagiu de cotizare de 40 de ani si 5 luni,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 57 ani si 2 luni,conditia de stagiu fiind de 32 ani si 5 luni,fara stagiu asimilat.