Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie in timpul concediului de crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie in timpul concediului de crestere copil

Buna seara!
As dori sa ma lamureasca si pe mine cineva. Momentan inca sunt in concediu de crestere copil, dar am gasit un alt loc de munca unde vreau sa inchei un CM pe perioada nedeterminata... cum fac cu vehiul loc de munc.???.. cum si in ce conditii anunt demisia si cum imi recuperez cartea de munca???? Pierd indemnizatia de crestere copil dar mai primesc ceva de la stat ca ma intorc in campul muncii mai repede de cei 2 ani (copilul are 1an si 5 luni )????? Va multumesc! Sper sa ma ajuta
1.Depuneti o cerere de reluare a activitatii si concomitent depuneti si demisia la actualul angajator,mentionati ca nu doriti efectuarea perioadei de preaviz.
2.Acest angajator va opera toate aceste modificari,va va elibera cartea de munca.
3.Incheiati contractul de munca la noul angajator.
4.Cartile de munca nu se mai folosesc cu 01.01.2010.
5.Benficiati de stimulent pana la implinirea varstei de 2 ani,dar in cuantum de 100 eli,dupa vechea lege.