Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent insertie

Buna ziua!
Mă aflu in concediu crestere copil, iar compania la care lucram s-a inchis. In luna iulie, am avut o decizie de reluare a activitatii pentru a primii un bonus si o deciZie de încheiere a contractului in aceeasi zi. Practic nu am avut nici o zi lucrată, iar concediul de crestere copil a mers in continuare. Pentru a beneficia de stimulent trebuie sa ma întorc în câmpul muncii în luna decembrie. Dacă eu ma angajez la o altă companie in luna decembrie, imi puteti confirma dacă este perfect legal sa beneficiez de stimulent de inserție? Actele necesare pentru stimulent le voi lua de la noua companie nu? Multumesc!
Buna ziua,
In legislatie spune ca trebuie sa reveniti la munca cu 60 de zile inainte de a impli copilul doi ani, nu scrie ca trebuie sa reveniti la acelasi loc de munca de la care ati intrat in CCC, asa ca... Luati actele de la noul angajator si le depuneti la primarie.
Care este data cand copilul implineste varsta de 2 ani ?
Va multumesc! Copilul va împlini 2 ani pe 5 februarie.
Inainte de 5 decembrie trebuie sa reveniti la munca , fie la angajatorul de la care ati intrat in CCC, fie la altul.
Multumesc pentru răspunsuri!