avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu creștere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu creștere copil

Trebuie să te întorci la serviciu cu 60 zile mai devreme de finalizarea celor 2 ani de concediu creștere copil sau inaintea împlinirii vârstei de 2 ani a copilului pentru primirea stimulentului de inserție?
Dat fiind faptul ca eu am născut pe 20 ian 2018 iar in concediu de crestere copil am intrat pe data de 25.03.2018 pentru ca am beneficiat de concediu pre si post natal.
Ultima modificare: Joi, 21 Martie 2019
Arsenia2018, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:33, 22 Martie 2019
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru primirea stimulentului de inserție, trebuie sa reveniti la munca inainte de 20.11.2019
Multumesc frumos.
Si daca nu doresc știmulentul?
Pe data de 20 .01.2020?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In situatia in care nu doriti stimulent :
- Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC si refuza sa intre in CCC , atunci durata CCC pentru mama se diminueaza cu o luna de zile, mama revenind la serviciu cu o luna de zile mai devreme.
Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 1 an si 11 luni. (21.12.2019)

- Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC, atunci durata CCC pentru mama nu se mai diminueaza cu o luna de zile.
Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 2 ani. (21.01.2020)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stimulent de inserție daniela1965@yahoo.com daniela1965@yahoo.com Nepoțica născută în data de 31.01.2019, fiica ca să ia stimulentul de inserție, în ce dată trebuie să se prezinte la muncă? Vă mulțumesc. (vezi toată discuția)
Luna libera tata radunm radunm buna ziua!copilul implineste 2 ani in 08.05.2018,mama va sta acasa pana la aceasta data(nu va cere stimulent de insertie)!tatal isi poate lua o luna de ... (vezi toată discuția)
Schimbare loc de muncă la sfârșitul ccc: cum trebuie să procedez? MoniKa Constantin MoniKa Constantin Buna ziua, sunt o mamica in concediu de crestere al copilului pana la implinirea varstei de 2 ani si doresc sa imi schimb locul de munca atunci cand mi se ... (vezi toată discuția)