Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu creștere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu creștere copil

Trebuie să te întorci la serviciu cu 60 zile mai devreme de finalizarea celor 2 ani de concediu creștere copil sau inaintea împlinirii vârstei de 2 ani a copilului pentru primirea stimulentului de inserție?
Dat fiind faptul ca eu am născut pe 20 ian 2018 iar in concediu de crestere copil am intrat pe data de 25.03.2018 pentru ca am beneficiat de concediu pre si post natal.
Arsenia2018, utilizator
Pentru primirea stimulentului de inserție, trebuie sa reveniti la munca inainte de 20.11.2019
Multumesc frumos.
Si daca nu doresc știmulentul?
Pe data de 20 .01.2020?
In situatia in care nu doriti stimulent :
- Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC si refuza sa intre in CCC , atunci durata CCC pentru mama se diminueaza cu o luna de zile, mama revenind la serviciu cu o luna de zile mai devreme.
Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 1 an si 11 luni. (21.12.2019)

- Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC, atunci durata CCC pentru mama nu se mai diminueaza cu o luna de zile.
Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 2 ani. (21.01.2020)