Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de inserție
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de inserție

Nepoțica născută în data de 31.01.2019, fiica ca să ia stimulentul de inserție, în ce dată trebuie să se prezinte la muncă? Vă mulțumesc.
Sunt doua variante:
- fie revine inainte de 30 noiembrie 2020 ... aici se tine cont de luna tatalui

- fie revine inainte de 31 octombrie 2020 ... aici nu se tine cont de luna tatalui

Salariata/salariatul are obligația de a anunța, în scris, angajatorul cu cel puțin 30 de zile înainte intenția de reluare a raportului de muncă sau de serviciu.
Este obligatoriu să-și ia ginerele luna tatălui?
Buna ziua .Nu este obligatoriu .
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu prea sunt lămurită ...., rămâne ea în acea lună în care tatăl nu și-o ia, acea lună va fi plătită și se întoarce la muncă pe data de 30.11.2020? Vă mulțumesc de înțelegere.
Dacă tatăl nu solicită acest drept, concediul şi indemnizaţia pentru creşterea copilului se reduc cu o lună.
Potrivit legii, cel puţin o lună din perioada totală a concediului de creştere a copilului este alocată uneia dintre persoanele care nu a solicitat acest drept.
În situaţia în care persoana respectivă nu solicită dreptul la concediul care îi revine, celălalt părinte nu poate beneficia de dreptul la concediu în locul acesteia. În acest caz, persoana care se află în concediu pentru creşterea copilului se ȋntoarce cu o lună mai devreme la serviciu.
Cornel Vasile, Consilier juridic