Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de inserție
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de inserție

Nepoțica născută în data de 31.01.2019, fiica ca să ia stimulentul de inserție, în ce dată trebuie să se prezinte la muncă? Vă mulțumesc.
Tatal nu este obligat sa intre in CCC. Insa :
- Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC si refuza sa intre in CCC , atunci durata CCC pentru mama se diminueaza cu o luna de zile, mama revenind la serviciu cu o luna de zile mai devreme.
Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 1 an si 11 luni.

- Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC, atunci durata CCC pentru mama nu se mai diminueaza cu o luna de zile.
Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 2 ani.

Mai sus am mentionat doua variante:
- fie revine inainte de 30 noiembrie 2020 ... aici se tine cont de luna tatalui ... in aceasta situatie , o luna nu se va primi stimulent de insertie

- fie revine inainte de 31 octombrie 2020 ... aici nu se tine cont de luna tatalui
Bună ziua. Nu îmi este în clar .... Tatăl nu își ia luna tatălui; Știam că mama trebuie să meargă cu 60 zile mai devreme la serviciu ca să primească stimulentul de inserție, dacă ar merge înainte de 31.10 2020 înseamnă 90 zile, nu-i așa? Vă mulțumesc. La revedere.
Daca recititi raspunsul primit, veti observa că sunt doua variante pentru revenirea pentru a beneficia de stimulent.
Cornel Vasile, Consilier juridic