Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Schimbare loc de muncă la sfârșitul CCC: cum ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Schimbare loc de muncă la sfârșitul CCC: cum trebuie să procedez?

Buna ziua, sunt o mamica in concediu de crestere al copilului pana la implinirea varstei de 2 ani si doresc sa imi schimb locul de munca atunci cand mi se termina concediul.
1. Prima intrebare este, eu pot beneficia de acel stimulent daca ma intorc mai devreme in campul muncii?
2. A doua, daca revin mai devreme (cu 1 luna), indiferent daca primesc acel stimulent sau nu, si doresc sa schimb locul de munca, cum trebuie sa procedez?
3. A treia este aditionala, daca tatal nu are cum sa isi ia acea luna de concediu, ce se intampla in acest caz?
Multumesc!
Manuela Rășină, administrator
1. Prima intrebare este, eu pot beneficia de acel stimulent daca ma intorc mai devreme in campul muncii?

OUG 111/2010 și normele metodologice prevăd că, în cazul în care persoana se intoarce la activitatea profesională cu cel puțin 60 zile înainte de finalizarea concediului, respectiv înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 (3) ani, perioada de acordare a stimulentului de inserție se prelungește până împlinește copilul vârsta de 3 ani sau 4 ani în cazul copilului cu handicap.

Cele 60 de zile includ ”luna celuilalt părinte”.

2. A doua, daca revin mai devreme (cu 1 luna), indiferent daca primesc acel stimulent sau nu, si doresc sa schimb locul de munca, cum trebuie sa procedez?

Incetati vechiul c.i.m. si incheiati altul nou.

3. A treia este aditionala, daca tatal nu are cum sa isi ia acea luna de concediu, ce se intampla in acest caz?

Tatal copilului nu este obligat sa solicite asa ceva .Insa :
- Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC si refuza sa intre in CCC , atunci durata CCC pentru mama se diminueaza cu o luna de zile, mama revenind la serviciu cu o luna de zile mai devreme.
Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 1 an si 11 luni.

- Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC , atunci durata CCC pentru mama nu se mai diminueaza cu o luna de zile.
Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 2 ani.