avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Schimbare loc de muncă la sfârșitul CCC: cum ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Schimbare loc de muncă la sfârșitul CCC: cum trebuie să procedez?

Buna ziua, sunt o mamica in concediu de crestere al copilului pana la implinirea varstei de 2 ani si doresc sa imi schimb locul de munca atunci cand mi se termina concediul.
1. Prima intrebare este, eu pot beneficia de acel stimulent daca ma intorc mai devreme in campul muncii?
2. A doua, daca revin mai devreme (cu 1 luna), indiferent daca primesc acel stimulent sau nu, si doresc sa schimb locul de munca, cum trebuie sa procedez?
3. A treia este aditionala, daca tatal nu are cum sa isi ia acea luna de concediu, ce se intampla in acest caz?
Multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 4 Ianuarie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:22, 2 Ianuarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Prima intrebare este, eu pot beneficia de acel stimulent daca ma intorc mai devreme in campul muncii?


OUG 111/2010 și normele metodologice prevăd că, în cazul în care persoana se intoarce la activitatea profesională cu cel puțin 60 zile înainte de finalizarea concediului, respectiv înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 (3) ani, perioada de acordare a stimulentului de inserție se prelungește până împlinește copilul vârsta de 3 ani sau 4 ani în cazul copilului cu handicap.

Cele 60 de zile includ ”luna celuilalt părinte”.

2. A doua, daca revin mai devreme (cu 1 luna), indiferent daca primesc acel stimulent sau nu, si doresc sa schimb locul de munca, cum trebuie sa procedez?


Incetati vechiul c.i.m. si incheiati altul nou.


3. A treia este aditionala, daca tatal nu are cum sa isi ia acea luna de concediu, ce se intampla in acest caz?

Tatal copilului nu este obligat sa solicite asa ceva .Insa :
- Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC si refuza sa intre in CCC , atunci durata CCC pentru mama se diminueaza cu o luna de zile, mama revenind la serviciu cu o luna de zile mai devreme.
Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 1 an si 11 luni.

- Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC , atunci durata CCC pentru mama nu se mai diminueaza cu o luna de zile.
Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 2 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Când trebuie sa ma întorc la locul de munca Monica Alexe Monica Alexe Dacă in Septembrie anul viitor copilul meu face 2 ani când ar trebuie sa revin la servici,in condițiile in care sunt mama singura? (vezi toată discuția)
Inserție copil Nelus1976 Nelus1976 Când trebuie să încep serviciul pentru ă beneficia de inserția ptr cresterea copilului (vezi toată discuția)
Concediu creștere copil Arsenia2018 Arsenia2018 Trebuie să te întorci la serviciu cu 60 zile mai devreme de finalizarea celor 2 ani de concediu creștere copil sau inaintea împlinirii vârstei de 2 ani ... (vezi toată discuția)