Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... aplicare CASS 5,5%
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

aplicare CASS 5,5%

-am primit pensia si CAS s-a calculat :

1. 1420(pensia)x0,055=78,1lei si mi s-a oprit aceasta suma

- am inteles ca , calculul corect ar fi :

2. 1420-740(pragul de aplicare)=680leix0,055=37,4lei
Deci care ar fi calculul corect, pt. ca altfel ar fi o discriminare !!!!
Cu stima
Deoarece 5,5 % se aplica pentru toata pensia,este corect pct.1.
Este adevarat ca este o discriminare,dar ce mai conteaza,doar traiti bineee!!!!!
Da este adevarat ce spuneti ! Dar noi nu putem face nimic ?
Daca deschidem o actiune in justitie , nu avem nici o sansa,,,aseara pe
un post TV s-a comentat ca trebuie sa facem contestatie pt. ca s-a apliat gresit. Ce parere aveti ?