Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... impozitarea pensiilor
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

impozitarea pensiilor

sa emis o lege in dec. 2010 prin care si din pesiile de pina la plafonul de 740 lei sa se retina cei 5,5 % pentru sanatate 5,5% este din toata pensia ,sau din diferenta de la 740 la 1000 de lei cit era pina acum?
Cei 5,5%se opresc din diferenta de la 740 la 1000 sau maimult.Se retine pentru sanatate din pensiile ce depasesc 740 lei,doar pana la aceasta suma.Daca o persoana are pensia de 750,cei 5,5 %vor fi lauati din 10 lei.
Procentul de 5.5% se aplica la toata pensia pentru pensiile ce depasesc 740 RON! Daca cineva are o pensie de 740 RON va primi 740 RON, cine are 750 RON va primi tot 740 RON. Tot ce e cuprint in intervalul 740, 784 RON va ajunge la 740 RON.
In cazul unei pensii de 750 RON s-ar datora 41.25 RON la sanatate; daca s-ar lua toata suma pensia finala ar fi sub 740 RON. Legea spune insa ca pensia nu poate sa scada sub 740 RON ca urmare a contributiei la sanatate, ca urmare sunt luati doar 10 RON.
Legea asa a fost publicata dar au modificat-o in Ian.2011Aplicarea datorata acestor modificari s-a aplicat astfel:pentru pensionarii care aveau o pensie de 1000lei si peste au aplicat 5,5% la intreaga suma si nu la ceeace depasea 740lei.
Dar splendoarea urmeaza pensionarii care aveau pensie de pina la 740lei nu li s-a aplicat 5,5%
Este o discriminare a nu se intelege gresit nu vreau ca sa fie impozitati si cei care au pina la 740lei ci sa se aplice cf.legii doar la diferenta