Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Deducerea personala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Deducerea personala

Buna ziua,

Doresc sa va pun o singura intrebare si anume legata de deducerea personala si luarea in intretinere a unui membru din familie. Am inteles ca se poate ca deducerea personala sa creasca daca iau un membru din familie in intretinere. Realizez un salariu de 1700 RON brut si doresc sa iau in intretinere pe mama mea. Dansa nu realizeaza in clipa de fata niciun fel de venit, a lucrat in Spania o perioada si acum s-a reintors in tara. A lucrat peste 30 de ani in Romania dar inca nu a realizat varsta de pensionare legala. Acum are grija de bunica mea care este f bolnava, oricum intram prea in detalii.
Ceea ce vreau sa va intreb este urmatorul lucru, am inteles de pe internet ca se poate sa iei un membru din familie in intretinere pana la gradul 2 si sa nu realizeze venituri impozibile de pana la 250 de Ron. Partea asta se indeplineste.
Iar in ceea ce ma priveste se acorda deducere personala la salarii de pana la 3000 Ron brut, deci si partea asta se indeplineste.
Problema ar fi urmatoarea, eu mai detin si un cont la o banca iar dobanda lunara este de 200 de Ron impozabili, banii sunt pusi la banca de o matusa pentru a da avansul pt o viitoare locuinta, deci nu ma pot atinge de ei.
Mie la salariul de 1700 Ron brut ar trebui sa mi se adauge si aceasta suma realizata din dobanzi. Ce trebuie sa fac de acum inainte?

Va multumesc.
La angajatorul dvs. veti completa un formular-declaratie ca aveti in intretinere pe mama dvs. Deducerea pentru acest caz ar fi de 350 de lei ( adica din salariul brut, 350 de lei nu vi se impoziteaza cu 16%). Castigul obtinut ar fi de 16 lei lunar...dar mai e avantajul ca mama dvs. va putea beneficia de asistenta medicala in baza asigurarii dvs. de sanatate.
Nu intra in calcul banii din depozitul bancar pe care matusa dvs. l-a facut pentru viitoarea locuinta.
Cel mai simplu este sa discutati cu contabilul firmei la care lucrati, pentru ca el va va calcula deducerea.
Deducerea personala se acorda persoanelor care obtin venituri din salarii, la functia de baza (art.56 Cod fiscal). Deci daca o veti trece in intretnere pe mama Dvs, se va diminua putin baza de calcul a impozitului aferent celor 1700 lei ( nu are nici o legatura cu venitul obtinut din dobanzi bancare si cu nici un alt venit).

350 lei este deducerea acordata pentru venituri salariale de pana la 1000 lei. In cazul Dvs.deducerea va fi de 230 lei.
tana, utilizator
Diana Persa a scris:

La angajatorul dvs. veti completa un formular-declaratie ca aveti in intretinere pe mama dvs. Deducerea pentru acest caz ar fi de 350 de lei ( adica din salariul brut, 350 de lei nu vi se impoziteaza cu 16%). Castigul obtinut ar fi de 16 lei lunar...dar mai e avantajul ca mama dvs. va putea beneficia de asistenta medicala in baza asigurarii dvs. de sanatate.
Nu intra in calcul banii din depozitul bancar pe care matusa dvs. l-a facut pentru viitoarea locuinta.
Cel mai simplu este sa discutati cu contabilul firmei la care lucrati, pentru ca el va va calcula deducerea.

Va rog frumos sa-mi spuneti unde scrie ca persoana aflata in intretinere (pentru care angajatul beneficiaza de deducere) este considerata "coasigurat" si poate beneficia de asistenta medicala in baza asigurarii de sanatate a angajatului? Va multumesc anticipat pentru raspuns.
dana_b1702 a scris:

Diana Persa a scris:

La angajatorul dvs. veti completa un formular-declaratie ca aveti in intretinere pe mama dvs. Deducerea pentru acest caz ar fi de 350 de lei ( adica din salariul brut, 350 de lei nu vi se impoziteaza cu 16%). Castigul obtinut ar fi de 16 lei lunar...dar mai e avantajul ca mama dvs. va putea beneficia de asistenta medicala in baza asigurarii dvs. de sanatate.
Nu intra in calcul banii din depozitul bancar pe care matusa dvs. l-a facut pentru viitoarea locuinta.
Cel mai simplu este sa discutati cu contabilul firmei la care lucrati, pentru ca el va va calcula deducerea.

Va rog frumos sa-mi spuneti unde scrie ca persoana aflata in intretinere (pentru care angajatul beneficiaza de deducere) este considerata "coasigurat" si poate beneficia de asistenta medicala in baza asigurarii de sanatate a angajatului? Va multumesc anticipat pentru raspuns.

In lege domnule.
dana_b1702 a scris:

Va rog frumos sa-mi spuneti unde scrie ca persoana aflata in intretinere (pentru care angajatul beneficiaza de deducere) este considerata "coasigurat" si poate beneficia de asistenta medicala in baza asigurarii de sanatate a angajatului? Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Art.213 alin.1 lit .b din Legea nr.95/2006 prevede ca beneficiază de asigurare, fără plata contribuţiei tinerii cu vârsta de până la 26 de ani care provin din sistemul de protecţie a copilului şi nu realizează venituri din muncă sau nu sunt beneficiari de ajutor social acordat în temeiul Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, cu modificările şi completările ulterioare; soţul, soţia şi părinţii fără venituri proprii, aflaţi în întreţinerea unei persoane asigurate.