avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... pedeapsa delapidare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

pedeapsa delapidare

buna ziua,

indraznesc sa va adresez si eu cateva intrebari:
- am luat de la banca la care lucrez suma de 27500 eur, facandu-mi un overdraft neautorizat pe cont. din acesta suma am pus inapoi in decurs de o luna suma de 3500 EUR. Nu am de unde sa pun ceilalti bani, decat in timp.
- in urma comisiei disciplinarea am fost concediata. am fost chemata la servici sa imi fac lichidarea si sa iau decizia de concediere.
- firma nu a exclus posibilitatea unei intelegeri, si eu ar trebui sa dau un mail prin care sa spun cum vad eu acea intelegere.
Ingrijorarea mea e: - cum ar trebui sa fie intelegerea, exista vreun termen maxim la care as putea aplela? imi dau seama ca ar trebui cat mai repede, insa monentan nu mi-am gasit alt loc de munca si nu am un venit pe care sa ma pot baza.
- sa pp ca as spune ca dau 500 eur pe luna. Ce ar trebui trecut in intelegere in cazul in care nu reusesc intr-o luna sa pun banii?
- iar legat de plangerea penala, care din cate stiu, nu a fost facuta. Firma are vreun termen limita pana la care ar putea sa o depuna?
Si cel mai important daca poate sa imi spuna cineva care e cel mai rau scenariu pentru mine.
Va multumesc!


Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Pedeapsa am aratat-o, dar s-a sters...de moderator.
Mai dadusem cateva explicatii pe care nu le mai reiau.

Amenda administrativa nu se mai poate aplica in baza art 74 indice 1 CP decat daca avocatul ar insista cu anumite aspecte de drept.
In cazul dvs. oricum inteleg ca nu se va recupera decat o parte din prejudiciu ceea ce ar exclude amenda administrativa.
corform acordului acum nu mai exista nici un prejudiciu. Se va recupera suma integral.
Nu acordul conteaza, ci plata banilor, plata efectiva.
Adica acoperirea prejudiciului.
Prejudiciul nu este acoperit pe vorbe...sau pe angajamente de plata...

Daca banca nu depune plangere si achitati banii conform intelegerii nu veti avea probleme.
Am insa anumite dubii pe acest aspect deoarece nu stiu cum va justifica banca lipsa banilor.
Banii respectivi inteleg ca nu se mai afla in banca.
Este posibil sa fi fost pacalita ca sa recunoasteti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate primi amenda penala pentru infractiunea de inselaciune? fentzeliulian fentzeliulian Buna ziua! Se poate primi amenda penala pentru infractiunea de inselaciune? (vezi toată discuția)
Furt sau delapidare? danielbks danielbks Am luat recent din incasarile zilnice suma de 3000 ron pe care nu pot sa ii pun inapoi momentan, si angajatorul stie despre acest lucru. as dori un sfat va rog ... (vezi toată discuția)