Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Se va reveni la procentul de 85 % al indemnizatiei ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Se va reveni la procentul de 85 % al indemnizatiei pentru CCC pentru mamele care au nascut inainte de 1 ianuarie 2011?

Buna ziua!
Numele meu este Simona (Baia Mare) . Am intrat in concediu de ingrijire a copilului in 26.08.2010 si indemnizatia mea este de 978 lei (respectiv 72.25% din media ultimelor 12 venituri nete , acest fapt datorandu-se diminuarii cu 15 % ) .
Legile spun ca diminuarea este valabila pana la 31 dec. 2010 . Sa inteleg ca incepand cu 1 ianuarie 2011 se va reveni la procentul de 85 % din media ultimelor 12 venituri nete ? (daca ne incadram pe prevederile legii 148 /2005). As dori un raspuns la aceasta intrebare .
Va multumesc anticipat .
1. Din OUG 111/2010:
Art. 30
(1) Persoanele care au nascut sau nasc pana la data de 31 decembrie 2010 inclusiv, precum si cele care au adoptat sau adopta copilul, carora li s-a incredintat sau li se incredinteaza copilul in vederea adoptiei sau care au sau vor avea copilul in plasament, in plasament in regim de urgenta, cu exceptia asistentului maternal profesionist, ori care au fost sau urmeaza sa fie numite tutore pana la aceasta data beneficiaza de drepturile reglementate de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare.

(2) Incepand cu 1 ianuarie 2011, pentru persoanele prevazute la alin. (1), indemnizatia pentru cresterea copilului se acorda in cuantum de 75% din media veniturilor nete lunare realizate in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului sau, dupa caz, anterioare adoptiei, incredintarii in vederea adoptiei, stabilirii masurii plasamentului sau a plasamentului in regim de urgenta sau a instituirii tutelei, dar nu mai putin de 600 lei si nu mai mult de 3.400 lei.

(3) Dispozitiile alin. (2) se aduc la cunostinta beneficiarilor prin emiterea unei noi decizii de catre agentiile teritoriale.

2. Asadar in loc de 72,25% veti primi 75%, incepand cu 01.01.2011.
Multumesc mult pentru raspunsul oferit la intrebarea pe care v-am adresat-o ...
Buna seara am vazut intrebarea d-voastra si as vrea sa stiu daca ati primit indemnizatia cu 75% incepan cu aceasta luna...eu una sun in concediu de crestere a copilului din ianuarie 2010 si eu iau 70% si media salariilor nete lunare in ultimile 12 luni si acum am primit indemnizatia le fel ca in luna decembrie...Oare este corect sau trebuie sa ma adresez undeva anume? Va multumesc
alinauim:
1. Dvs. nu ati primit indemnizatie de 70% din din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii ci 72,25% (verificati cuantumul indemnizatiei si veti vedea ca am dreptate).
2. Incepand cu luna ianuarie veti primi 75% din media spusa mai sus, suma pe care o veti primi in februarie 2011.
3. In luna ianuarie ati primit indemnizatia pe luna decembrie.
4. Cititi si raspunsul meu anterior.
Gresit! Scade de la 85% la 75%. Potrivit faimoasei ordonante prin care se reducea indemnizatia cu 15%, aceasta masura ar fi trebuit sa fie in vigoare doar pana la 31.12.2010, dupa aceea ar fi trebuit sa revina la valoarea initiala. A se vedea Legea nr.118/2010

Art. 12
Cuantumul indemnizatiilor acordate in temeiul art. 1 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cele care se afla in plata la data intrarii in vigoare a prezentei legi se diminueaza cu 15%. Daca din calcul rezulta un cuantum mai mic de 600 lei, se acorda 600 lei.

Art. 16. -
(1) Prevederile art. 1-3, art. 5, art. 6 alin. (1), precum si cele ale art. 9-14 se aplica pana la 31 decembrie 2010.
(2) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011 se vor aplica politici sociale si de personal care sa asigure incadrarea in nivelul cheltuielilor bugetare rezultate ca urmare a aplicarii masurilor de reducere a acestora adoptate in cursul anului 2010, in conditiile Legii-cadru nr. 330/2009, precum si cu respectarea prevederilor legii bugetului de stat si ale legii bugetului asigurarilor sociale de stat pentru anul 2011.

Deci unde este cresterea?