Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Se va reveni la procentul de 85 % al indemnizatiei ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Se va reveni la procentul de 85 % al indemnizatiei pentru CCC pentru mamele care au nascut inainte de 1 ianuarie 2011?

Buna ziua!
Numele meu este Simona (Baia Mare) . Am intrat in concediu de ingrijire a copilului in 26.08.2010 si indemnizatia mea este de 978 lei (respectiv 72.25% din media ultimelor 12 venituri nete , acest fapt datorandu-se diminuarii cu 15 % ) .
Legile spun ca diminuarea este valabila pana la 31 dec. 2010 . Sa inteleg ca incepand cu 1 ianuarie 2011 se va reveni la procentul de 85 % din media ultimelor 12 venituri nete ? (daca ne incadram pe prevederile legii 148 /2005). As dori un raspuns la aceasta intrebare .
Va multumesc anticipat .
Procentul de 75% nu se stabileste retroactiv, ci de la 01.01.2011 ... legea nu are efect retroactiv.
as dori daca se poate sa imi spuneti daca cei 75 la suta din veniturile pe ultimul an se refera doar la timpul efectiv de munca sau aici intra si de ex concediul de risc maternal sau concediul prenatal care de fapt nu sint timpi de munca si e concediu
Afecteaza concediul de risc maternal calculul la CIC avind in vedere ca riscul maternal e platit si mai putin?multumesc anticipat
In veniturile nete pe cele 12 luni pemergatoare nasterii intra si veniturile din concedii medicale, inclusiv concediul de risc maternal si cel de maternitate (sarcina si lauzie).
freeelis a scris:

Procentul de 75% nu se stabileste retroactiv, ci de la 01.01.2011 ... legea nu are efect retroactiv.

Sotia mea lucreaza ca asistenta medicala la un spital din Iasi, in cei 22 de ani de cand lucreaza s-a schimbat de mai multe ori legea privind concediul de crestere a copilului, colegele ei care au nascut in aceasta perioada au "beneficiat" de concediul de crestere a copilului pe care l-au "prins" in momentul nasterii. Nici o lege de pana acum nu a adus modificari care sa afecteze mamele/tatii aflati deja in plata. Aceasta gaselnita basesco-boculista mie unu imi suna a "retroactiv". Poate gresesc, dar sigur e o premiera .
Mr. Eugen, utilizator