avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Se va reveni la procentul de 85 % al indemnizatiei ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Se va reveni la procentul de 85 % al indemnizatiei pentru CCC pentru mamele care au nascut inainte de 1 ianuarie 2011?

Buna ziua!
Numele meu este Simona (Baia Mare) . Am intrat in concediu de ingrijire a copilului in 26.08.2010 si indemnizatia mea este de 978 lei (respectiv 72.25% din media ultimelor 12 venituri nete , acest fapt datorandu-se diminuarii cu 15 % ) .
Legile spun ca diminuarea este valabila pana la 31 dec. 2010 . Sa inteleg ca incepand cu 1 ianuarie 2011 se va reveni la procentul de 85 % din media ultimelor 12 venituri nete ? (daca ne incadram pe prevederile legii 148 /2005). As dori un raspuns la aceasta intrebare .
Va multumesc anticipat .
Cel mai recent răspuns: Mr. Eugen , utilizator 21:39, 31 Mai 2011
Procentul de 75% nu se stabileste retroactiv, ci de la 01.01.2011 ... legea nu are efect retroactiv.
as dori daca se poate sa imi spuneti daca cei 75 la suta din veniturile pe ultimul an se refera doar la timpul efectiv de munca sau aici intra si de ex concediul de risc maternal sau concediul prenatal care de fapt nu sint timpi de munca si e concediu
Afecteaza concediul de risc maternal calculul la CIC avind in vedere ca riscul maternal e platit si mai putin?multumesc anticipat
In veniturile nete pe cele 12 luni pemergatoare nasterii intra si veniturile din concedii medicale, inclusiv concediul de risc maternal si cel de maternitate (sarcina si lauzie).
freeelis a scris:

Procentul de 75% nu se stabileste retroactiv, ci de la 01.01.2011 ... legea nu are efect retroactiv.

Sotia mea lucreaza ca asistenta medicala la un spital din Iasi, in cei 22 de ani de cand lucreaza s-a schimbat de mai multe ori legea privind concediul de crestere a copilului, colegele ei care au nascut in aceasta perioada au "beneficiat" de concediul de crestere a copilului pe care l-au "prins" in momentul nasterii. Nici o lege de pana acum nu a adus modificari care sa afecteze mamele/tatii aflati deja in plata. Aceasta gaselnita basesco-boculista mie unu imi suna a "retroactiv". Poate gresesc, dar sigur e o premiera .
Ultima modificare: Marți, 31 Mai 2011
Mr. Eugen, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil 2011 alexandrabratu alexandrabratu Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea problema: am nascut pe 10 iulie 2010, am beneficiat de concediu de sarcina si lauzie incepand cu 9 iulie 2010 - pana pe ... (vezi toată discuția)
Recalcularea indemnizatiilor de cresterea copilului aflate in plata din 1.01.2011 Antoanela Geaman Antoanela Geaman Conform art.30 din recenta OUG 111/2010 Art. 30 (1) Persoanele care au nascut sau nasc pana la data de 31 decembrie 2010 inclusiv, precum si cele care au ... (vezi toată discuția)
Cuantum indemnizatie crestere copil perioada 2009-2011 cristina.botezatu cristina.botezatu Buna ziua, As avea nevoie de putin ajutor pt a recalcula cuantumul unei indemnizatii pentru un copil nascut in august 2009 pana in prezent deoarece ... (vezi toată discuția)