Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... valabilitatea procurii...in cazul acordului tatalui de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

valabilitatea procurii...in cazul acordului tatalui de a parasi(mama)romania cu minorul

daca tatal face procura sa pot parasi spania cu minorul pt a merge in romania, cat timp e valabila(s-ar putea sa nu plec in perioada asta). apoi,,,pt a ma intoarce din romania, va trebui sa faca alta procura?

si inca ceva...tatal poate solicita certificat romanesc la domiciliul mamei, avand si actele mamei,fara ca ea sa fie prezenta? copilul s-a nascut in spania
multumesc

va multumesc din suflet. am o singura nelamurire acum: traducerea certificatului spaniol legalizat si apostilat..trebuie legalizata si ea? am si traducerea dar nu e legalizata. pot sa o legalizez eu sau altcineva in Romania?

multumesc
Transcrierea se face la domiciliul sotului daca sotul vine in Romania.Dar,daca nu aveti acelasi domiciliu,sotul dvs.va da o declaratie la starea civila din care sa rezulte ca domiciliul copilului este la dvs.sau la domiciliul dumnealui.
Daca vine numai sotul dvs.ramaneti in Spania,nu are cum sa faca pasaprtul copilului nefiind cu dansul.Traducerea e de preferat sa fie facuta si legalizata in Romania.Dar daca doriti neaparat sa o faceti in Spania trebuie sa o faceti la un Notar care are apostila de la Haga.Apoi sa o legalizati in Romania.De regula notarii se feresc sa legalizeze acte traduse in alte state.
Actele trebuie sa fie in original si copie xerox.Adica:certificatul spaniol original -apostilat,tradus si legalizat,certificatele de nastere ale dvs si a sotului in original si copie,certificatul de casatorie in original si copie,buletinele.Restul le face la starea civila.Sunt imprimate tip.
elyymica,completarile de acte se fac la judecatorie in schimb rectificarile se fac la primaria care are in pastrare actul.;)