avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 975 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Calculul pedepselor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Calculul pedepselor

Poate cineva sa detalieze cum se calculeaza mai exact pedeapsa in cazul unei recidive postcondamnatorii, cand al doilea termen al recidivei il constituie mai multe infractiuni in concurs?
Cel mai recent răspuns: Mihai Costache , Avocat 22:28, 23 Ianuarie 2011
intai se stabileste pedeapsa ptr consursul de infractiuni si apoi se aplica conditiile recidivei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recidiva mica postcondamnatorie calandrino calandrino As dori sa stiu cum se calculeaza urmatoarea recidiva: In structura termenului 1 avem trei condamnari a cate maxim 6 luni fiecare, iar in termenul 2 avem un ... (vezi toată discuția)
Controverse fata de legea penala mai favorabila cezarad cezarad Imi poate spune si mie cineva care este criteriul pentru care o instanta a respins cererea de schimbare de incadrare juridica din infractiunea prevazuta de 321 ... (vezi toată discuția)
Pedeapsa alcool Sorin88888 Sorin88888 Domnule avocat fiti amabil În 2006 am fost condamnat cu suspendare pt conducere fără permis 1 an si 6 luni . În 2008 august am fost din nou condamnat pt ... (vezi toată discuția)