Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Recidiva mica postcondamnatorie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Recidiva mica postcondamnatorie

As dori sa stiu cum se calculeaza urmatoarea recidiva:
In structura termenului 1 avem trei condamnari a cate maxim 6 luni fiecare, iar in termenul 2 avem un concurs de infractiuni(format din 3 infractiuni, mai mari de un an).
Al doilea termen al recidivei mici postcondamnatorii poate să constea si într-o singură infracţiune sau în mai multe infracţiuni concurente( cu conditia ca pedeapsa prevazuta de lege sa depaseasca un an) , fiecare infracţiune concurentă constituind deci al 2-lea termen al recidivei.
In privinta pedepselor in caz de recidiva, se aplica prevederile art. 39. Cod penal.
Fiecare din cele trei infractiuni reprezinta al doilea termen al recidivei. Se stabileste pedeapsa pentru fiecare dintre ele, individualizandu-se si tinandu-se cont de starea de recidiva. Apoi se aplica regulile concursului de infractiuni.