Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general plata datoriei catre asociat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

plata datoriei catre asociat

Am o S.C. cu asociat unic , neplatitoare TVA ,platitoare impozit pe profit, infiintata in 2001. In 2001, cu bani imprumutati de la patron s-au cumparat pe firma diverse (mobilier, tipizare...). Aceasta a fost singura activitate a firmei.
Din 2001 pana in prezent firma nu a desfasurat activitate. Ultima balanta de verificare de la finele anului 2001 arata cam asa:
117 Sfd= 5377 ; 1012 Sfc = 200 ;
5311 Sfd= 323; 455 Sfc = 5500 ;

Din luna martie a.c. SC si-a inceput activitatea, ba chiar a avut venituri ( 3267,29) iar cheltuieli (2636,46).

Intrebare:

1. As dori sa restitui o parte din datoria pe care firma o are fata de asociatul unic. Inregistrez: 455 = 5311 (600).
Acesti bani pe care ii restitui asociatului imi influenteaza cheltuielile? Se regasesc in vreun cont de cheltuieli?

2. Mai exact, cum ar tb sa tratez aceasta datorie pt. a nu mai plati impozit pe profitul pe care l-am inregistrat in luna martie ( profit brut = 600,83) ? Trebuie sa mai platesc impozit pe profit ?
3. Tinand cont ca in primele 2 luni ale anului nu a avut activitate, ci doar in luna martie cand tb. platit acest impozit ( in cazul in care am trebuie sa platesc)
4. Dar contul 117 Rezultatul reportat, pana cand ramane asa? Merg in continuare cu sold debitor pe 117 si cu sod creditor pe 121?

Multumesc pt. ajutor si pt. intelegerea ignorantei mele.

1. Da pe baza dispozitiei de plata ii restitui banii: 455-5311- 600 Nu iti influenteaza cu nimic cheltuielile.
2.3. Art. 26. - (1) Pierderea anuala, stabilita prin declaratia de impozit pe profit, se recupereaza din profiturile impozabile obtinute in urmatorii 5 ani consecutivi. Recuperarea pierderilor se va efectua in ordinea inregistrarii acestora, la fiecare termen de plata a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale in vigoare din anul inregistrarii acestora.
Pierderea contabila bruta se recupereaza din profiturile contabile brute obtinute in urmatorii ani, fara a fi limitata perioada de timp in care pierderea contabila bruta dintr-un an se poate recupera din profiturile contabile brute obtinute in viitor.
La tine au cam trecut cei 5 ani .Nu mai poti recupera decat pierderea contabila la sfarsitul anului daca vei avea profit. La martie ai profit deci trebuie sa platesti impozit.
4. Sa inteleg ca e vorba de soldul ct 121 la martie 2008 si soldul ct 117 la 2001
La sfarsitul anului 2008 daca ai profit il repartizezi pe destinatii : in primul rand rezerva legala, acoperirea pierderii contabile din 2001, dividende , alte rezerve, cf legii.
Sper ca ti-am fost de ajutor.
Multumesc din tot sufletul. Mi-ai fost de mare ajutor.