Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... TAXE DIVORT?????
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

TAXE DIVORT?????

CARE SUNT TAXELE CE TREBUIE PLATITE LA DIVORT?
depinde unde vei divorta.. in instanta 39 lei si timbru judiciar de 0.3 lei, la notar in jur de 500 lei, la ofiterul starii civile.. depinde cat s-a stabilit de consiliul local
39 lei-ron.
Divortul la notar in acest moment costa aproximativ 500 de lei, suma incluzand si toate taxele si comunicarile ce trebuie facute de catre notar.
La Starea civila sumele pot varia, dat fiind ca taxele sunt stabilite de Consiliul local.
Daca aveti copii minori rezultati din casatorie sau adoptati nu puteti divorta decat la instanta unde taxa de timbru este de 39.00 lei si timbru jud. de 0,30 lei plus onorariu avocat daca va angajati.