avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 635 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

....imi poate spune cineva,,cat ne va costa acum un divort daca se face de comun acord?si care sunt taxele ce trebuiesc platite?multumesc :hm:
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 21:18, 27 Ianuarie 2011
La instanta de judecata 39 lei .La notar este prea scump.Intrebati la primarie la starea civila.
Ultima modificare: Miercuri, 26 Ianuarie 2011
andymaurul, utilizator
Divortul la notar in acest moment costa aproximativ 500 de lei, suma incluzand si toate taxele si comunicarile ce trebuie facute de catre notar.
La Starea civila sumele pot varia, dat fiind ca taxele sunt stabilite de Consiliul local.
Daca aveti copii minori rezultati din casatorie sau adoptati nu puteti divorta decat la instanta unde taxa de timbru este de 39.00 lei si timbru jud. de 0,30 lei plus onorariu avocat daca va angajati.

mentionez ca lucrez in spania ..si voi veni in tara doar 7 zile timp in care imi voi rezolva problema cu divortul...problema este ..daca trebuie sa fiu si eu de fata la hotararea de divort sau pot sa zic sa o trimita pe adresa mamei...si cat o sa dureze procesul (lucrez cu contract in spania si am 7 zile libere atat)trebuie sa stau 30 zile?sau cand se da hotararea?multumesc
Cand reveniti in tara, intocmiti actiunea si timbrati-o corespunzator.Solicitati divortul de comun acord, aratati ca renuntati la partaj si ca ii incredintati doamnei copii rezultati din casatorie, daca exista, solicitand totodata stabilirea pensiei de intretinere.
Apoi plecati linistit.
Dureaza cam 3 saptamani pana la prima infatisare.Puteti sa trimiteti o intampinare prin care va mentineti cererile din actiunea de divort.Desigur, se va mai da un termen, apoi se va judeca in lipsa.
Ca sa inteleg..ca nu e clar.
Cine introduce divortul, amandoi sotii sau numai unul?
Daca nu puteti fi in tara la proces , nu se va putea incheia un divort prin acord.
Prezenta reclamantului dar si a paratului este obligatorie in cazul desfacerii casatoriei prin acord atat la depunerea actiunii cat si la primul termen de judecata.
In schimb daca va angajati un avocat, acesta poate depune actiunea de divort si poate incheia si acordul pe divort in numele dvs.
In aceasta varianta hotararea se va comunica la cabinetul avocatului dvs.
Ultima modificare: Joi, 27 Ianuarie 2011
MARTA SIMONA PETRE, Avocat

Alte discuții în legătură

Divort daci74 daci74 Ma intereseaza ce formalitati trebuie sa indeplinesc si ce taxe trebuie sa achit pentru a inainta divortul. Mentionez ca suntem casatoriti de 15 ani, avem doi ... (vezi toată discuția)
Divort crissalex1970 crissalex1970 Buna ziua .Numele meu este Cristina,locuiesc in Constanta.As dori sa stiu cat dureaza un divort ,,costurile lui etc.Mentionez ca nu exista copii minori ... (vezi toată discuția)
Divort TESO TESO ce acte am nevoie ptr divort daca am o fetita de 1 an si mergem cu sotul impreuna sa depunem divortul?bunuri comune nu avem ce am avut a impartit deja noi ... (vezi toată discuția)