Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

....imi poate spune cineva,,cat ne va costa acum un divort daca se face de comun acord?si care sunt taxele ce trebuiesc platite?multumesc :hm:
La instanta de judecata 39 lei .La notar este prea scump.Intrebati la primarie la starea civila.
andymaurul, utilizator
Divortul la notar in acest moment costa aproximativ 500 de lei, suma incluzand si toate taxele si comunicarile ce trebuie facute de catre notar.
La Starea civila sumele pot varia, dat fiind ca taxele sunt stabilite de Consiliul local.
Daca aveti copii minori rezultati din casatorie sau adoptati nu puteti divorta decat la instanta unde taxa de timbru este de 39.00 lei si timbru jud. de 0,30 lei plus onorariu avocat daca va angajati.

mentionez ca lucrez in spania ..si voi veni in tara doar 7 zile timp in care imi voi rezolva problema cu divortul...problema este ..daca trebuie sa fiu si eu de fata la hotararea de divort sau pot sa zic sa o trimita pe adresa mamei...si cat o sa dureze procesul (lucrez cu contract in spania si am 7 zile libere atat)trebuie sa stau 30 zile?sau cand se da hotararea?multumesc
Cand reveniti in tara, intocmiti actiunea si timbrati-o corespunzator.Solicitati divortul de comun acord, aratati ca renuntati la partaj si ca ii incredintati doamnei copii rezultati din casatorie, daca exista, solicitand totodata stabilirea pensiei de intretinere.
Apoi plecati linistit.
Dureaza cam 3 saptamani pana la prima infatisare.Puteti sa trimiteti o intampinare prin care va mentineti cererile din actiunea de divort.Desigur, se va mai da un termen, apoi se va judeca in lipsa.
Ca sa inteleg..ca nu e clar.
Cine introduce divortul, amandoi sotii sau numai unul?
Daca nu puteti fi in tara la proces , nu se va putea incheia un divort prin acord.
Prezenta reclamantului dar si a paratului este obligatorie in cazul desfacerii casatoriei prin acord atat la depunerea actiunii cat si la primul termen de judecata.
In schimb daca va angajati un avocat, acesta poate depune actiunea de divort si poate incheia si acordul pe divort in numele dvs.
In aceasta varianta hotararea se va comunica la cabinetul avocatului dvs.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat