Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

....imi poate spune cineva,,cat ne va costa acum un divort daca se face de comun acord?si care sunt taxele ce trebuiesc platite?multumesc :hm:
eu voi introduce divortul....nuam copii minori sunt casatorite, fetele sunt cu mine in spania....dar vin in tara am vb cu sotul si este de acord ...dar ma interesa daca dureaza mai mult de 30 zile ..eu nu voi sta decat 7 zile in romania..nu pot sta 30 de zile din cauza serviciului....nu avem nimic de impartit .nu vreau nici un partaj nimic de 7 ani nu mai suntem impreuna...copiii sunt de 5 ani cu mine
Aratati in actiune ca nu doriti partaj si dovediti cu acte, certificate de nastere, ca copii sunt majori.La primul termen de judecata trimiteti o cerere prin care solicitati judecarea si desfacerea casatoriei in lipsa. Ar fi bine sa mergeti amandoi sa depuneti actiunea si, eventual, mergeti direct la un judecator sa ia act de situatie.
Divort prin acord cu unul dintre soti lipsa nu se poate.:rtfm:
art.38 c.fam mod. si compl. prin legea 202/2010
Art. 38. - Divortul prin acordul sotilor poate fi pronuntat de catre instanta judecatoreasca indiferent de durata casatoriei si indiferent daca exista sau nu copii minori rezultati din casatorie.
al.3 -instanta este obligata sa verifice existenta consimtamantului liber si neviciat al fiecarui sot.

MARTA SIMONA PETRE, Avocat