Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... avocat pledant sau consilier
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

avocat pledant sau consilier

Cine astiga mai mult in Romania si de ce dintre cele 2 categorii?
Cine rezolva de fapt problemele avocatul pledant sau consilierul care inormeaza in timp util si redacteaza actele avocatului pledant?
Cine e mai respectat?

Va rog sa completati lista cu intrebari si raspunsuri la ele pentru ca sunt de parere ca in timp va trebui sa se faca si la noi o delimitare intre cele doua tipuri de avocati , care sa aiba si drepturi si obligatii distincte pt. a evita amatorismul deoarece nu e cu putinta ca un avocatel cu un laptop si o masa la un restaurant drept birou sa le stie pe toate! Cel putin noua generatie trebuie sa incepem sa ne preocupam si de prestigiul si prestanta acestei meserii!
~ Conținut șters la cerere ~
Ca sa nu spun ca, uneori, e chiar greu sa-ti insusesti viziunea altuia... iar daca nu ti-o insusesti, ce avocat pledant esti cand depui note scrise pe o idee, dar sustii alta oral!!! :O
Mi se pare o mare gogomanie, cred ca astea sunt exceptii rare, nu stiu colegi care sa procedeze asa...
Cred ca mai mult de drafturi sau idei nu ne dam unii altora...

Si ce e ala consultant? Consultant e avocatul care sta la birou si face note scrise si intampinari? De cand asta? E conform Statutului si legii 51 acest mod de desfasurare a activitatii pentru avocatul denumit consilier?

Daca vrem sa ne respectam, cred ca ar trebui sa ne fundamentam serios opiniile. Ca toata lumea mai greseste, da' macar a opinat logic. Sau nu. ;)
sgeronimo2000 a scris:

Cine astiga mai mult in Romania si de ce dintre cele 2 categorii?
Cine rezolva de fapt problemele avocatul pledant sau consilierul care inormeaza in timp util si redacteaza actele avocatului pledant?
Cine e mai respectat?

Va rog sa completati lista cu intrebari si raspunsuri la ele pentru ca sunt de parere ca in timp va trebui sa se faca si la noi o delimitare intre cele doua tipuri de avocati , care sa aiba si drepturi si obligatii distincte pt. a evita amatorismul deoarece nu e cu putinta ca un avocatel cu un laptop si o masa la un restaurant drept birou sa le stie pe toate! Cel putin noua generatie trebuie sa incepem sa ne preocupam si de prestigiul si prestanta acestei meserii!

Depinde de activitatea avocatului. Daca esti avocat de consultanta pentru firme mari, castigi bine, daca ai clienti firme mici, castigi prost.
Daca esti avocat de litigii si ai litigii mari, castigi bine, daca ai litigii mici castigi prost.
In practica se intampla sa ai si litigii mari si mici, asta ca avocat de litigii.
La consultanta, daca doresti, iti alegi cativa clienti bunicei, si te ocupi de ei. Poti castiga foarte bine daca acesti clienti eu nevoie de serviciile tale permanent. Nu castigi nimic, in schimb, daca ai un onorariu excelent si cleintul are nevoie de tine din an in pasti...
Ca sa fii avocat pledant trebuie sa iti placa instanta, altfel pierzi timpul degeaba.
Concluzia e simpla: daca sti sa alegi si sa negociezi castigi, indiferent daca esti avocat pledant sau consultant.
Nu se poate pune problema cine câştigă cel mai bine, ca meserie, mă refer...pentru că sunt oameni bine pregătiţi şi de-o parte şi de alta...;)
Îmi aduc aminte că, pe la începuturile carierei mele, într-o şedinţă a adunării generale a Baroului, decanul a afirmat că sunt mulţi avocaţi în vârstă care nu au clienţi pentru că au venit tineri avocaţi care le iau clienţii...:-/ Ce să facem? Este o meserie în care concurenţa îşi spune cuvântul şi asta este foarte bine pentru că se obţine profesionalismul şi în final, clientul are de câştigat dintr-o apărare inteligentă!;)
Eu cred că sunt avocaţi care trăiesc greu din lipsă de clienţi, şi pentru că nu studiază şi nu sunt la curent cu toate modificările legislative, astfel că am asistat în instanţă la situaţii penibile când avocaţilor li se spunea de către instanţă sau de către adversarii lor că actul normativ invocat este abrogat, dar ceea ce este şi mai rău este atunci când invocarea unor texte de lege nu au nimic în comun cu speţa dedusă judecăţii!!! Este penibil ca un avocat să se prezinte în instanţă şi să spună numai gogomănii! Mai bine faci consultanţă! Iar dacă nici acolo nu faci faţă, schimbă-ţi meseria sau fă-te magistrat!:P
O întrebare asemănătoare poate fi: cine câştigă mai mult: o femeie de serviciu/baby sitter care lucrează cu ora sau un profesor? Vă pot răspunde că, azi, în România profesorul câştigă mai puţin.
Scara valorilor nu mai există! Studiile nu dau valoare, ci doar posibilitatea de a te afirma!
Dacă eşti devotat meseriei pe care o practici, dacă studiezi tot ce este nou în materie şi eşti serios, cu un pic de noroc, faci carieră! Asta este o reţetă valabilă pentru orice meserie.....;)
Si eu consider ca avocatul care sustine actiuni sau concluzii gandite de altii nu se respecta pe sine si nu respecta clientul. Avocatura presupune o activitate complexa, atat la birou, cat si in sala de judecata, sau in fata altor institutii...
De cand am intrat in avocatura am facut si munca de birou si in sala de judecata, sau la Parchet, Politie...
In plus, in sala trebuie sa fii spontan pentru ca ti se pot ridica anumite exceptii, sau se pot pune anumite probleme pe care, daca nu cunosti foarte bine dosarul, poti sa nu le faci fata. Asa cum "consilierul" care doar sta la birou nu poate redacta concluzii scrise daca nu a fost in sala. Se poate ca avocatul pledant sa nu ii fi comunicat toate detaliile pentru ca le stie personal, asa cum, in momentul in care pornesti un proces intotdeauna stii mai multe decat lasi sa se vada din actiune. Trebuie sa-ti poti surprinde adversarul...
Personal, nu prea am vazut practicandu-se sistemul asta. Exista secretara pentru redactare, dar cam la atat se limiteaza activitatea juridica a acesteia.
Ori esti avocat, ori esti secretara!