Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare contract de munca

Buna ziua !
As dori sa stiu articolele din codul muncii, actual, pt. cazul in care se inchide punctul de lucru si angajatii vor fii dati afara.
Punctul de lucru are 4 angajati iar acestia vor beneficia de salariu compensatoriu?
Elisabeta C., utilizator
art.65
Dar trebuie urmata o procedura ca altfel cade in instanta
Art. 65 C.mun.:
(1) Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului reprezintă încetarea contractului individual de muncă determinată de desfiinţarea locului de muncă ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fără legătură cu persoana acestuia.
(2) Desfiinţarea locului de muncă trebuie să fie efectivă şi să aibă o cauză reală şi serioasă.

Art. 67 C.mun. :
Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.