avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nedumerire art 699 Cod Civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nedumerire art 699 Cod Civil

buna ziua

in cazul unei renuntari la mostenire , actul poate fi atacat si desfiintat? am tot citit iar acest art 699 imi da batai de cap " Art. 699. - Creditorii acelui ce renunta in paguba lor pot sa ia autorizatia justitiei ca sa accepte succesiunea pentru debitorele lor, in locul si randul sau.
Intr-acest caz renuntarea este anulata numai in favorul creditorilor si numai pana la concurenta creantelor lor. Acceptarea nu se face in folosul eredelui care a renuntat." Dumneavoastra ce intelegeti? Si o alta problema in cazul unei executari silite in contra mostenitorilor, nu ar trebuii tratate distinct patrimoniul eredelui fata de ceea ce mosteneste de la debitor, sau poate face obiectul executarii si intreg patrimoniul personal al eredelui?

va multumesc

Cel mai recent răspuns: ContSters139791 , utilizator 14:02, 26 Ianuarie 2011
Asa cum in mod destul de clar scrie chiar art. citat de dvs., creditorii pot cere in instanta anularea renuntarii, insa anularea se face numai in favoarea creditorilor si numai pana la concurenta creantei acestora. Ceea ce presupune implicit faptul ca executarea creantei se va putea face numai pentru partea din averea lui de cujus care acopera creanta, restul acesteia ramanand ca neintrata in patrimoniul mostenitorilor care au renuntat, deoarece pentru partea care depaseste creanta, renuntarea nu a fost anulata.
Referitor la a doua parte a intrebarii, in cazul unei executari silite asupra mostenitorilor care au acceptat succesiunea, patrimoniile nu se vor trata distinct, pentru simplul motiv ca de la data acceptarii, cele doua patrimonii (ale defunctului si ale mostenitorului) se confunda, formind un patrimoniu unic.
Ultima modificare: Marți, 25 Ianuarie 2011
ContSters36411, utilizator

Referitor la a doua parte a intrebarii, in cazul unei executari silite asupra mostenitorilor care au acceptat succesiunea, patrimoniile nu se vor trata distinct, pentru simplul motiv ca de la data acceptarii, cele doua patrimonii (ale defunctului si ale mostenitorului) se confunda, formind un patrimoniu unic.


si daca se face renuntare la mostenire sau acceptare sub beneficiu de inventar, lafel se vor trata cele 2 patrimonii ? Din moment ce eu ma declar renuntator sau strain de mostenire, cum pot totusi creditorii sa actioneze impotriva mea, pt ca pana la urma este dreptul meu de a nu accepta mostenirea si de a nu prealua nici pasivul nici activul?
visan_georgiana a scris:

am tot citit iar acest art 699 imi da batai de cap


Iar eu, daca pun cap la cap cele doua intrebari ale dvs. ma prind ca nu faceti parte dintre creditorii care s-ar putea folosi de acest text al art 699 care consacra un caz particular de actiune pauliana.

Si, ca sa va chinuiti mai putin :) am sa va scurtez textul (clenciul e in primele 4 cuvinte) - "creditorii acelui ce renunta..."
romascanu a scris:

visan_georgiana a scris:

am tot citit iar acest art 699 imi da batai de cap


Iar eu, daca pun cap la cap cele doua intrebari ale dvs. ma prind ca nu faceti parte dintre creditorii care s-ar putea folosi de acest text al art 699 care consacra un caz particular de actiune pauliana.

Si, ca sa va chinuiti mai putin :) am sa va scurtez textul (clenciul e in primele 4 cuvinte) - "creditorii acelui ce renunta..."


va multumesc, se pare ca de multe ori raspunsul este foarte simplu si noi nu il vedem. Eu interpretam astfel , eu ca si erede ma gandeam ca pot renunta la mostenire, iar creditorii defunctului se pot indrepta impotriva mea si desfiinta actul de renuntare, si astfel ataca inclusiv patrimoniul meu personal.
Aseara mi-a fost o clipa teama ca va voi necaji cu raspunsul meu lasat ...in coada de peste.

Astazi ma bucur sa vad ca ati apreciat ...undita pe care v-am dat-o in locul pestelui gata prins.

Si acum, ca sa vorbim si pe intelesul altora, sa facem precizarea:
Textul ii are in vedere pe "creditorii acelui ce renunta" = creditorii personali ai renuntatorului. (daca succesibilul isi exercita dreptul de optiune in frauda creditorilor sai personali , renuntand la o mostenire solvabila)

Creditorii defunctului (creditorii personali ai mortului ) nu ar putea sa atace in baza acestui text actul de optiune succesorala al eredelui.
Ultima modificare: Miercuri, 26 Ianuarie 2011
romascanu, moderator

Alte discuții în legătură

Datorii pe pers. fizica la acceptarea unei mosteniri bogdantanasiu bogdantanasiu Buna ziua! Neavand prea multe cunostinte in domeniul juridic, am decis sa ma inregistrez in aceasta comunitate, urmand sa va adresez o intrebare care ma ... (vezi toată discuția)
Executarea silita a mostenitorilor debitorului care a decedat DanyD DanyD Ce se intampla daca singurul copil a lui de cujus si sotia acestuia renunta la mostenire? Ce poate face creditorul in acest sens? Urmareste silit mostenitorii ... (vezi toată discuția)
Executare silita - obligatia de achitare a creditului de catre sora decedatei Alexandrarares Alexandrarares Buna ziua. O doamna a decedat anul trecut.Nu a fost casatorita,nu a avut copii.Nu a detinut absolut nimic pe numele ei.A avut in schimb doua credite la ... (vezi toată discuția)