Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA URGENT DECLARATIA 301 DECONT SPECIAL DE TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

URGENT DECLARATIA 301 DECONT SPECIAL DE TVA

URGENT

Am o mare nelamurire-- in data de 05.01.2011 o firma platiroare de tva inregistrata in registrul operatorilor intracomunitara a facut o achizitie intracomunitara -mijloc tansport auto second -hand.

Ar dori sa inmatriculeze masina in data de 26.01.2011 si sa plateasca taxa de prima inmatriculare.
Nelamurirea este
firma trebuie sa depuna declaratia 301 decont special de TVA inainte de inmatriculare? cINE DEPUNE ACEASTA DECLARATIE ? DOAR NEPLATITORII DE TVA? SAU MAI NOU SI CEI DEJA INREGISTRATI CF ART 153 INDICE 1 DIN cOD FISCAL?

legislatie :
- ORDINUL ANAF NR 30/2011 DIN mONITORUL OFICIAL PARTEA i NR 54 DIN 19.01.2011
-OUG NR 117/2010

vA MULTUMESC ANTICIPAT PENTRU RASPUNS

firma platitoare de tva nu depune decont special de tva, depune decont de tva, formular 300.

trebuie sa depuna decontul special 301:
persoanele care nu sunt înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153, indiferent dacă sunt sau nu înregistrate conform art. 153^1, sunt obligate să depună decontul special de taxă pentru achiziţiile intracomunitare de mijloace de transport noi, înainte de înmatricularea acestora în România, dar nu mai târziu de data de 25 a lunii următoare celei în care ia naştere exigibilitatea taxei aferente respectivei achiziţii intracomunitare. De asemenea, persoanele care sunt înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153^1 şi care au obligaţia plăţii taxei pentru achiziţiile intracomunitare de mijloace de transport care nu sunt considerate noi conform art. 1251 alin.(3), au obligaţia să depună decontul special de taxă pentru respectivele achiziţii intracomunitare înainte de înmatricularea mijloacelor de transport în România, dar nu mai târziu de data de 25 a lunii următoare celei în care ia naştere exigibilitatea taxei aferente achiziţiei intracomunitare.
as mai avea o nelamurire

am fost astazi la admnistratia fiscala si nici acolo nu stiau bine ,programul nu este actualizat pentru masini second hand doar pt masini noi mi-au zis sa completatz la masini noi urmand ca atunci cand se actualizeaza programul sa fac rectificativa

am completat asa:

nr fact data factura 05.01.2011 curs bnr valabil 05.01.2011=4.2677 valoare in valuta 19000 euro baza de impozitare =81086 lei si m-am poticnit la tva daca si noi si firma din Germania suntem platitori de tva urmand sa inregistrez in decont 300 la tx inversa 4426=4427-19461 lei atunci la decont 301 la rubrica tva datorat mai trec 19461 sau zero?
inregistrati in decontul de tva 300, atat baza cat si tva la rd. 5,5.1 si la rd. 17,17.1 (4426=4427, atat taxa deductibila cat si colectata)

sunteti inregistrati in registrul operatorilor intracomunitari?
aceasta achizitie va schimba perioada fiscala, de la trimestru la luna (daca este cazul)

v-am explicat ca nu trebuie sa depuneti 301
!!!!!!!!!