Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Dobanda credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Dobanda credit

Buna ziua! As avea nevoie de niste indrumari in urmatoarea situatie: exista un credit de nevoi persoanale in valoare de 22.500 ron, pe timp de 10 ani, acordat de o anumita banca, in contract scriind ca dobanda va fi lasata la aprecierea lor, probabil in limita bunului simt. Rata lunara a plecat de la 330 ron si in mai putin de doi ani a ajuns la 500 ron. Asadar in acest fel suma luata de la banca a fost de 22.500 si trebuie restituit, in urma cresterii dobanzii, suma de aproximativ 60.000 ceea ce este peste orice apreciere si bun simt. Daca in mai putin de 2 ani s-a intamplat acest lucru, unde se va ajunge peste 5?
1) Desi scrie ca dobanda va fi lasata la aprecierea lor, banca are dreptul sa creasca dobanda atat de mult incat o singura rata sa ajunga cat jumatate din salariu?
2)Se poate cere micsorarea dobanzii pana la rata initiala de 330 sau macar la o suma mai mica?
Va multumesc!
ContSters178374, utilizator
mergeti la banca si solicitati refinantarea.
eventual mergeti la mai multe banci si vewdeti care e mai convenabila ca si oferta
ce "oferte" pot fi in lipsa unei legi contra cametei?!
Multumesc pt sfaturi, se pare ca am probleme tot cu aceeasi banca , exact ca in speta si nu sunt singura.