Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general control garda financiara
Discuție deschisă în Contabilitate în general

control garda financiara

a SC-Srl a fost concesionata, deci administratorul si asociatul unic care a fost numai exista.Garda financiara a lasat la fostul sediu instiintare sa se prezinte la ei cei care sunt acum actionari cu documente contabile. Fostul asociat a fost contactat telefonic si inspectori i-au comunicat ca doreste documentul prin care firma a fost concesionata.
Ce trebuie sa faca, fostul asociat...sa le elibereze actul de concesiune, certificatul constatator de la registrul comertului ca el numai este administrator?

URGENT RASPUNS
sa le prezinte actul de cesiune parti sociale si certificatul constatator si daca are procesul verbal de predare primire a documentelor contabile catre noii administratori/actionari.
si sa fie pregatit ca e posibil sa i se ceara explicatii despre perioada pana in cesiune parti sociale.
daca a fost descarcat de gestiune nu mai trebuie
este important cum s-a redactat cesiunea, descarcarea de gestiune si procesul - verbal de predare primire a arhivelor, contabilitatii... etc.
asta vrea probabil garda sa vada...

oricum, fiecare administrator este raspunzator pentru mandatul lui.
ContSters123067, utilizator