Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta standard de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta standard de pensionare

buna ziua,ma numesc Anton si am si eu o intrebare
am iesit la pensie anticipata in anul 2007 adica la varsta de 59 ani si 8 luni,as dori sa stiu care ara fi varsta standard de pensionare?avand in vedere ca am un stagiu de cotizare realizat de 35 de ani 4 luni si 2 zile?va multumesc
Mentionati luna si anul nasterii. Nu imi pot da seama facand o scadere pentru ca nu ati spus in ce luna din anul 2007 ati iesit la pensie. e important
deci sunt nascut in anul 1948,la data de 29 februarie,si am un stagiu de cotizare realizat de 35 ani,4 luni si 2 zile.Tin sa mentinez ca am iesit anticipat in anul 2007 la varsta de 59 de ani si 8 luni si m-ar interesa care ar fi varsta standard de iesire la pensie,de drept,Va multumesc.Anton2010
In cazul barbatilor varsta standard de pensionare nu s-a modificat. Veti beneficia de pensie pentru limita de varsta la 64 de ani si 4 luni, adica in iunie 2012.

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Aveti pensie anticipata partial,cu penalizare si veti trece la limita de varsta la 64 ani si 4 luni.
multumesc