avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta standard de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta standard de pensionare

buna ziua,ma numesc Anton si am si eu o intrebare
am iesit la pensie anticipata in anul 2007 adica la varsta de 59 ani si 8 luni,as dori sa stiu care ara fi varsta standard de pensionare?avand in vedere ca am un stagiu de cotizare realizat de 35 de ani 4 luni si 2 zile?va multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:56, 26 Ianuarie 2011
Mentionati luna si anul nasterii. Nu imi pot da seama facand o scadere pentru ca nu ati spus in ce luna din anul 2007 ati iesit la pensie. e important
deci sunt nascut in anul 1948,la data de 29 februarie,si am un stagiu de cotizare realizat de 35 ani,4 luni si 2 zile.Tin sa mentinez ca am iesit anticipat in anul 2007 la varsta de 59 de ani si 8 luni si m-ar interesa care ar fi varsta standard de iesire la pensie,de drept,Va multumesc.Anton2010
In cazul barbatilor varsta standard de pensionare nu s-a modificat. Veti beneficia de pensie pentru limita de varsta la 64 de ani si 4 luni, adica in iunie 2012.



Ultima modificare: Miercuri, 26 Ianuarie 2011
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Aveti pensie anticipata partial,cu penalizare si veti trece la limita de varsta la 64 ani si 4 luni.
multumesc

Alte discuții în legătură

Data iesirii la pensie veronicam veronicam daca un barbat este nascut in ian 1948 , 41 ani in campul muncii cand poate iesi la pensie chiar si anticipat? (vezi toată discuția)
Conditii de pensionare femeie JULIA59 JULIA59 Buna ziua, sunt nascuta in mai 1959, am lucrat 34 ani si 8 luni din care 9 ani 3 luni in grupa II, pe urma am fost 1 an in somaj, ,momentan nu lucrez, la ce ... (vezi toată discuția)
Pensie cu vechime completa in munca codrut1950 codrut1950 Va rog daca se poate sa imi precizati data pana cand a fost posibila iesirea la pensie la 62 de ani, grupa III (functionar birou) cu vechime integrala de 39 ... (vezi toată discuția)