avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 428 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

daca un barbat este nascut in ian 1948 , 41 ani in campul muncii cand poate iesi la pensie chiar si anticipat?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 06:59, 4 Ianuarie 2011
Mai 2012 la varsta de 64 ani si 4 luni. Va puteti pensiona anticipat partial (depasirea stagiului cu pana la 8 ani), reducerea fiind de 5 ani (59 ani si 4 luni).
Limita de varsta la 64 de ani si 4 luni.Anticipat cand o sa aveti un stagiu total de cotizare de 41 ani si 8 luni fara stagiu asimilat.Anticipat partial cu o penalizare de 12% pentru cele 16 luni de anticipare.
Persoana pentru care intrebati poate beneficia de:
-pensie pentru limita de varsta la 64 de ani si 4 luni;
-pensie anticipata partiala oricand (a indeplinit cele doua conditii, respectiv varsta de 59 de ani si 4 luni stagiul de 33 de ani si 8 luni).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta de pensionare doi.anghel doi.anghel Sunt nascut la 14 martie 1948, sunt barbat. Va rog sa imi spuneti la ce data pot iesi la pensie dupa legea noua, daca am 35 ani de cotizare. Multumesc (vezi toată discuția)
Pensionare la cerere gordojmu gordojmu Va rog sa ma lamuriti ce inseamna , citez : \" persoane care indeplinesc conditiile de pensionare la cererea lor \". Va multumesc . (vezi toată discuția)
Varsta standard de pensionare anton2010 anton2010 buna ziua,ma numesc Anton si am si eu o intrebare am iesit la pensie anticipata in anul 2007 adica la varsta de 59 ani si 8 luni,as dori sa stiu care ara fi ... (vezi toată discuția)