Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

daca un barbat este nascut in ian 1948 , 41 ani in campul muncii cand poate iesi la pensie chiar si anticipat?
Mai 2012 la varsta de 64 ani si 4 luni. Va puteti pensiona anticipat partial (depasirea stagiului cu pana la 8 ani), reducerea fiind de 5 ani (59 ani si 4 luni).
Limita de varsta la 64 de ani si 4 luni.Anticipat cand o sa aveti un stagiu total de cotizare de 41 ani si 8 luni fara stagiu asimilat.Anticipat partial cu o penalizare de 12% pentru cele 16 luni de anticipare.
Persoana pentru care intrebati poate beneficia de:
-pensie pentru limita de varsta la 64 de ani si 4 luni;
-pensie anticipata partiala oricand (a indeplinit cele doua conditii, respectiv varsta de 59 de ani si 4 luni stagiul de 33 de ani si 8 luni).