Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta de pensionare

Sunt nascut la 14 martie 1948, sunt barbat.
Va rog sa imi spuneti la ce data pot iesi la pensie dupa legea noua, daca am 35 ani de cotizare.
Multumesc
Limita de varsta la 64 de ani si 4 luni.Anticipat partial cu penalizare oricand doriti,numai daca indepliniti si conditia de stagiu de 33 de ani si 8 luni,fara stagiu asimilat.Daca aveti un stagiu de 33 de ani si 8 luni fara stagiu asimilat atunci penalizarea la momentul 14/09/2011 este de 7,5% pe toata durata celor 10 luni de anticipare.