avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 428 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata partiala daca am lucrat 5 ani grupa 1
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata partiala daca am lucrat 5 ani grupa 1

nascut 14 09 1958,vechime 33 ani,5ani grupa 1,la ca virsta pot iesi anticipat partial?
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 2 ani si 6 luni(6 luni la 1 an).
33 + 2 ani si 6 luni=35 si 6 luni

Daca in acest stagiu de cotizare(35 si 6 luni)nu aveti stagiu asimilat(armata,studii universitare de zi),pensie anticipata partiala cu penalizare de 45%,la 60 de ani.

Daca aveti stagiu asimilat in acest stagiu de cotizare,inseamna ca nu indepliniti conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala cu penalizare.
Conditia de stagiu este de 35 de ani,fara stagiu asimilat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand pot iesi la pensie? rupa rupa am vîrsta de 59 ani (13/09/1955). si ca vechime în munca 37 ani . Întrbabare - cind aș putea sa ma pensionez , indiferent de tipul de pensionare / ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie Sorin_i Sorin_i Buna ziua, sunt angajat din 10.10.1980 pana in prezent. In perioada 10.10.1980 pana la 01.07.1991 am beneficiat de grupa a doua de munca cu un procent de 80%. ... (vezi toată discuția)
Varsta de pensionare,grupa 1 enaf enaf Buna seara, Am 58ani si am o vechime de 31,5ani dintre care 9ani grupa 1 de munca. Sunt absolvent de studii univ./5ani si am efectuat un stagiu militar de ... (vezi toată discuția)