Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... ce obligatii are un taximetrist (PFA) referitor la ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

ce obligatii are un taximetrist (PFA) referitor la platile datorate la stat impozite, taxe si alte dari.....

Buna ziua,
Incepand cu 1 ianuarie 2011 nu se mai plateste imp. forfetar dar cica ar fi altul cel real. va rog frumos daca ma poate lamuri si pe mine cineva cu informatii mai exacte referitor la darile catre stat . Un taximetrist pe cont propriu (PFA) ce obligatii de dari are catre stat? Va multumesc mult
eles, utilizator
Obligatiile sunt aceleasi ca si pana acum, numai ca se aplica la alta baza de impozitare. Pana acum era norma de venit, de aici, incolo, venitul real determinat prin scaderea din incasari a platilor facute pentru realizarea acelor venituri.
multumesc frumos.
sunt nou in zona PFA
Pentru contabilitate inteleg ca din venitul facturat se deduc anumite cheltuieli si apoi sunt de platit darile catre stat
23% cas, 10,5% pensie cred si 16% impozit pe venit?

eangh, utilizator