avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 767 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... ce obligatii are un taximetrist (PFA) referitor la ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

ce obligatii are un taximetrist (PFA) referitor la platile datorate la stat impozite, taxe si alte dari.....

Buna ziua,
Incepand cu 1 ianuarie 2011 nu se mai plateste imp. forfetar dar cica ar fi altul cel real. va rog frumos daca ma poate lamuri si pe mine cineva cu informatii mai exacte referitor la darile catre stat . Un taximetrist pe cont propriu (PFA) ce obligatii de dari are catre stat? Va multumesc mult
Ultima modificare: Miercuri, 26 Ianuarie 2011
eles, utilizator
Cel mai recent răspuns: eangh , utilizator 09:22, 8 Decembrie 2011
Obligatiile sunt aceleasi ca si pana acum, numai ca se aplica la alta baza de impozitare. Pana acum era norma de venit, de aici, incolo, venitul real determinat prin scaderea din incasari a platilor facute pentru realizarea acelor venituri.
multumesc frumos.
sunt nou in zona PFA
Pentru contabilitate inteleg ca din venitul facturat se deduc anumite cheltuieli si apoi sunt de platit darile catre stat
23% cas, 10,5% pensie cred si 16% impozit pe venit?

Ultima modificare: Joi, 8 Decembrie 2011
eangh, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul impozit pfa loredanastiuca loredanastiuca Imi poate spune cineva cum se calculeaza impozitul in 2011 pentru un taximetrist care e PFA? Se calculeaza 16% din incasari (venit), sau se deduc si anumite ... (vezi toată discuția)
Contributii si impozite pfa elf14 elf14 Buna ziua. Doresc sa infiintez un PFA si as avea nevoie de cateva informatii. Cum ar fi cel mai indicat sa declar impozitare - pe norma de venit sau pe venit ... (vezi toată discuția)
Deducerile salariale Miha.Miha Miha.Miha Am priceput cam ce e cu ele, dar intrebarea mea este: unde se duc acesti bani? Pentru ca am observat ca de fapt, acesti bani se scad din salarul brut, dupa ... (vezi toată discuția)