Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recuperare salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recuperare salariu

Buna ziua,Va rog mult ajutati-ma si pe mine cu un sfat....Am lucrat la o firma(srl) cu cim perioada nedeterminata.In ultimele 3 luni nu am primit salariul motivand ca nu are bani dar ca-mi va plati .....mi-am dat demisia si ulterior vazand ca nu primesc nimic m-am adresat ITM-ului ,care mi-au raspuns ca firma se afla in insolventa si sa ma adresez unei firme XXX- Am aflat ca pe langa banuti mei patroana mai are fff multe datori.Intrebarea mea este...daca aceasta femeie nu are absolut nimic..... casa,masa,conturi sunt goale. ce pot sa fac eu? daca merg la instanta si nu are nimic de executat? nu mi-a platit nici cartea de munca.... multumesc
insolventa este acea stare a patrimoniului debitorului cre se caracterizeaza prin insuficienta fondurilor banesti disponibile pentru plata datoriilor exigibile
in procedura insolventei firma se poate redresa pe baza unui "pland de reorganizare judiciara" ori poate intra direct in faliment

daca este in faliment ordinea de plata a datoriilor este:
1. taxe, timbre, orice chltuieli aferente procedurii insolventei;
2. creantele izvorate din raportul de munca (SALARIILE);
3. nu mai conteaza celelalte elemente, pentru ceea ce doresti tu

informeaza-te si vezi daca e in reorganizare ori in faliment ;)

PS: poti citi legea 85/2006 privind procedura insolventei pentru a te documenta ;)
ContSters161855, utilizator