Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Asociatie ..cum scot banii?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Asociatie ..cum scot banii?

Cer si rog sa ma ajutati!
Am un ONG proaspat infiintat si vreau sa stiu daca in statut nu prevede ca pot ajuta material ...(donatie) o persoana cu handicap, pot face sa ii platesc operatia facind referire la legea ong-urilor?
Mai jos postez din textul initial:

Asociaţia are următoarele obiective stabilite:
a) Să dezvolte programe în parteneriat cu alte instituţii, asociaţii şi fundaţii din ţară şi din străinătate;
b) să identifice necesităţile imediate ale municipiului şi judeţului Hunedoara, cât şi cele de perspectivă, în domeniile: economic, socio-profesional, al administraţiei publice, al democraţiei şi dezvoltării locale, al mass-mediei şi comunicaţiilor, cooperării juridice, sănătăţii, educaţiei, culturii şi patrimoniului, problemelor copiilor şi tineretului, mediului înconjurător şi amenajării teritoriului
c) să mobilizeze resursele interne şi externe ale instituţiilor şi organizaţiilor locale, centrale, internaţionale, atât guvernamentale cât şi private, destinate sprijinirii persoanelor cu probleme sociale;
d) Să dezvolte relaţii de prietenie şi ajutorare reciprocă între membrii organizaţiei, a spiritului de muncă în echipă;
e) Să dezvolte programe în parteneriat cu alte instituţii, asociaţii şi fundaţii din ţară şi din străinătate;
f) Să dezvolte programe în favoarea tuturor categoriilor sociale aflate în dificultate;
g) Să creeze centre de întâlnire, recreare, educaţie, îngrijire şi asistenţă medicală, integrare în societate pentru toate categoriile de vârstă;
h) Să creeze centre care organizează şi derulează programe de educaţie şi de reintegrare în societate a persoanelor cu probleme sociale, atât în ţară cât şi în străinătate;
i) Să implice femeia şi copilul în procesul de evoluţie a societăţii civile în contextul problemelor majore din România;
j) Să creeze servicii sociale şi de asistenţa socială pentru toate categoriile de vârstă;
k) Să asigure servicii de pregătire şi consiliere economică, socială, juridică şi medicală pentru toate categoriile de persoane defavorizate
l) Să organizeze expoziţii, seminarii, simpozioane, schimburi de experienţă, călătorii de studii şi documentare, stagii de practică în instituţii din ţară şi din străinătate;
m) Să contribuie la concilierea calităţii vieţii şi a activităţilor socio-economice şi agroturistice, prin amenajarea teritoriului, conservarea şi valorificarea ambientului uman;
n) Să identifice necesităţile imediate ale oraşului Hunedoara, cât şi cele de perspectivă din domeniile: economic, agricol, socio-profesional, educaţie, cultură, problemele mamei, copilului şi a bătrânilor, a mediului înconjurător şi a amenajării teritoriului, să propună şi să pună în practică programe menite să ajute la dezvoltarea socială;
o) Să elaboreze programe pentru ridicarea standardului de viaţă al categoriilor de persoane defavorizate: şomeri, tineri, femei, vârstnici, persoane cu handicap, etc.
p) Să contribuie la ridicarea nivelului de educare şi implicare civică a locuitorilor în procesul de consolidare a societăţii civile cât şi în cel de dezvoltare locală;
q) Să organizeze împreună cu instituţiile din ţară şi străinătate programe pentru asigurarea reîncadrării sociale a şomerilor şi persoanelor fără adăpost, să încurajeze formarea profesională, să acţioneze pentru protejarea eficientă a celor mai vulnerabile grupuri sociale, să lupte împotriva excluderii sociale de orice fel;
r) Să încurajeze cooperarea europeană cu participarea copiilor şi tineretului;
s) Să realizeze activităţi de publicitate, să editeze şi să tipărească publicaţii de specialitate şi informare în vederea realizării scopului acesteia;
t) Să organizeze acţiuni caritabile pentru strângere de fonduri ;

Acestea ar fii scopul si obiectivele...in realitate adun bani pentru fetita mea fiindca avem nevoie sa o operam in germania la o clinica. Ceea ce scrie in statut nu mi se pare ca imi da voie sa pot face in asa fel incit sa pot platii operatia ...legal.
Dar daca este bine cum a fost facut statutul de catre avocat va rog dati-mi de stire fiindca e timpul sa plecam maine poimaine si nu stiu cum pot sa scot banii din asociatie. Eventual cum sa fac legal acest lucru in conditiile in care clinica imi elibereaza factura.
Va multumesc!
Nu stie nimeni?? :O
ai putea sa adaugi la capitolul scopul asociatiei:facilitarea obţinerii de asistenta medicala in tara sau in străinătate si suportarea in tot sau in parte a cheltuielilor cu spitalizarea, tratamentele, medicamentele, materialele si aparatura medicala pentru cazurile speciale de copii cu probleme de sănătate;
inregistrand factura de la clinica si avand aceasta fraza la statut, cred ca ai avea posibilitate sa folosesti banii din donatii.
sanatate si multa bafta.
As putea adauga la statut dar ideea este ca nu stiu cum sa procedez. Momentan am primit un raspuns in care la litera c din statut ar putea fii cheia, sa pot sa i-mi ating scopul.
Voi ce parere aveti?